Krzysztof Światły, Rajskie rzeki wysychają na Ziemi

Projekt opowiada o wiecznym, niebiańskim uczuciu wtłoczonym w ramy okrutnego, tymczasowego świata i o dwóch uzbeckich rzekach, które rzekomo mają swoje źródło w raju, a które wskutek działań człowieka zaczęły wysychać.

Rajskie rzeki wysychają na Ziemi bazują na losach pradziadków autora – polskich Żydów, którzy w 1939 roku, w atmosferze antysemickiej nagonki, uciekli do Uzbekistanu. Projekt opowiada o wiecznym, niebiańskim uczuciu wtłoczonym w ramy okrutnego, tymczasowego świata i o dwóch uzbeckich rzekach, które rzekomo mają swoje źródło w raju, a które wskutek działań człowieka zaczęły wysychać. Wysychanie rajskich rzek doprowadziło do zniknięcia większej części Morza Aralskiego, wyginięcia wielu gatunków zwierząt i katastrofy społeczno-ekologicznej. Opowieść porusza też temat trwałości obrazów, które dają świadectwo i łączą z utraconym światem, a jednocześnie znikają i choć wybiegają poza czas same nie uciekają przed jego działaniem. Światły jest świadomy okrucieństwa i tymczasowości, jednak wierzy w wieczność i wierzy w fotografię. Rajskie rzeki… ukażą się w formie książki, która będzie wyznaniem tej wiary i zapisem fotograficznego dochodzenia.

 

 

Krzysztof Światły (1988, Wrocław) – artysta wizualny i fotograf. Pracował jako dziennikarz muzyczny w radiowej “Trójce” i ogólnokrajowych gazetach i czasopismach, a po ukończeniu studiów w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego rozpoczął pracę tłumacza. Fotografię studiował we wrocławskim OPT, a jego nauczycielami byli Filip Zawada, Krzysztof Solarewicz and Arnau Vidal Cascalló. W 2016 zaprezentował swoją pracę “Voyager Golden Heartbreak” w ramach grupowej wystawy ” On the road” na festiwalu TIFF. W tym samym roku wydał swoją pierwszą książkę “Closer”. Od 2018 roku pracuje nad drugą książką – “Rajskie rzeki wysychają na Ziemi” wspierany przez kolektyw Sputnik Photos. W 2019 miał swoją pierwszą solową wystawę “The Fogcatcher” we wrocławskiej galerii Tętno. Wystawie towarzyszyła publikacja, która ukazała się nakładem wydawnictwa 8991publishing. Obecnie tworzy nowy projekt w ramach rezydencji artystycznej SÅM Lessinia we włoskich górach. W swojej twórczości skupia się na takich tematach jak pamięć wizualna, natura fotografii, czas i wieczność, mity i żywioły, związki, ciało i pożądanie.Otwarcie wystawy: 14.06
Miejsce: ul. Roosevelta 17
Godziny otwarcia: pn–pt: 10–18 i w weekendy: 15.06-16.06 i 29-30.06 w godz. 12:00 -19:00
Oprowadzanie kuratorskie: 29.06, 15:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra festiwalowe

Partner technologiczny

Główni partnerzy festiwalu

Patronat medialny

Fotofestiwal 2018 Fotofestiwal 2017 Fotofestiwal 2016