Kuba Stępień, Józef

Początkowo celem projektu było udokumentowanie tego co pozostało po dziadku, lecz w czasie jego realizacji ujawniły się głębsze zależności relacji rodzinnych. Pozwoliło to autorowi odkryć to co zawsze było ukryte. 

Moi dziadkowie odkąd pamiętam mieszkali osobno, mieli swoje własne pokoje, łóżka, telewizory w jednym domu. Nie ingerowali nawzajem w swoje miejsca. Wszystko zmieniło się po śmierci mojego dziadka. Babcia zagarnęła całą jego przestrzeń, zrobiła z niej składzik. 

Początkowo celem projektu było udokumentowanie tego, co pozostało po dziadku, lecz w czasie jego realizacji ujawniły się głębsze zależności relacji rodzinnych. Pozwoliło mi to utożsamić się z dziadkiem, odkryć to, co zawsze było ukryte. 

Przez ostatnie lata życia dziadek nie rozstawał się ze swoim kapeluszem kowbojskim który przywiozłem mu z wakacji nad morzem. Jak sam stwierdził był to najlepszy prezent jaki kiedykolwiek dostał. Po zeskanowaniu negatywów zaingerowałem w nowe przedmioty i zmienioną przestrzeń, zaznaczając to co nowe i pobierając tkanki z tego co zostało z autentycznej przestrzeni dziadka. Zrekonstruowałem ją na podstawie wspomnień i pamięci. Zaingerowałem również w postać babci, w celu jej symbolicznej zmiany oraz zadbania o jej anonimowość.

Praca przybrała formę opowieści o życiu w danym miejscu, historii działań które się tam dokonywały w czasie, zagarnianiu przestrzeni, ingerencji w nią oraz o współzależności pomiędzy jednostkami.


Kuba Stępień (ur. 1997) – fotograf i artysta wizualny mieszkający w Łodzi. Studiuje na Wydziale Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Debiutował w Sekcji ShowOFF na Miesiącu Fotografii w Krakowie w 2018 roku. Uczestnik wystawy organizowanej przez Sexedpl i Vogue Polska w Powidokach / Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Absolwent Akademii Fotografii w KrakowieOtwarcie wystawy: 8.06, 20:30
Miejsce: ul. Przędzalniana 55 lokal 6, Pracownia Portretu
Godziny otwarcia: 8.06-28.06, czwartki: 12:00-17:00, każdy inny dzień po uzgodnieniu telefonicznym: 668 599 190

Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra festiwalowe

Partner technologiczny

Główni partnerzy festiwalu

Patronat medialny

Fotofestiwal 2018 Fotofestiwal 2017 Fotofestiwal 2016