David Fathi, Ostatnia podróż nieśmiertelnej kobiety

Dnia 4 października 1951 roku Henrietta Lacks umiera na wyjątkowo agresywny nowotwór. Wyrusza więc w swoją ostatnią podróż ze szpitala im. Johna Hopkinsa w Baltimore na rodzinny cmentarz w stanie Virginia. Nikt nie zdawał sobie nawet sprawy z tego, że jej wojaże nie dobiegły właśnie końca.

Dr George Gay pobrał bowiem bez jej wiedzy niewielką próbkę komórek nowotworowych, które ochrzcił mianem HeLa, inspirując się dwoma pierwszymi literami imienia i nazwiska. Ku jego zdumieniu, komórki zachowywały się w sposób całkowicie bezprecedensowy. Hodowla ludzkich komórek nie była dotąd możliwa z uwagi na ich błyskawiczne obumieranie. Tymczasem komórki HeLa rozwijały się i mnożyły raz za razem, nieustannie, bez końca. Henrietta pozostaje nieświadoma faktu, że osiągnęła tym sposobem nieśmiertelność. Ta osławiona historia budzi nie lada kontrowersje we współczesnej medycynie.

Ubodzy członkowie afroamerykańskiej rodziny Henrietty nie mieli nawet pojęcia, że komórki ich matki/ żony/ kuzynki są wykorzystywanie przez tysiące naukowców z całego świata do prowadzenia niezliczonych eksperymentów, wytwarzania szczepionek, badania wirusów czy testowania produktów kosmetycznych. Jej komórki narażono nawet na działanie broni jądrowej i wystrzelono w kosmos.

Poszczególne prace tworzą wspólnie drogę, którą przemierza widz. Mroczna ciemna przestrzeń, przez którą przedzierają się widmowe aparycje komórek HeLa, nawiązuje do ostatniej podróży Henrietty Lacks. Czerń zostaje zestawiona z licznymi fragmentami tekstów i informacji umieszczonymi po przeciwnej stronie. Zgromadzone dane odnoszą się bezpośrednio do spornych aspektów narracji podzielonej na pięć rozdziałów: Segregacja, Mutacja, Skażenie, Zawłaszczenie i Czasoprzestrzeń.

Ostatnia podróż nieśmiertelnej kobiety zastaje Henriettę Lacks w stanie zawieszenia, między utraconym życiem a perspektywą nieśmiertelności. Przestrzeń liminalna funkcjonuje na granicy wyzysku i uznania, tego, co śmiertelne a nieśmiertelne, naukowe i afektywne, polityczne i osobiste, empiryczne i metafizyczne.

Konwój pogrzebowy Henrietty Lacks oznacza nowy rozdział z życia jej komórek.Otwarcie: 13.06, 19:00
Miejsce: Art_Inkubator, Tymienieckiego 3
Godziny otwarcia: weekendy: 10:00-21:00, pon-pt 13:00-21:00
Oprowadzanie: 25.06 (sb), 13:00, Art_Inkubator, start: sala teatralna

Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra festiwalowe

Partner technologiczny

Główni partnerzy festiwalu

Patronat medialny

Fotofestiwal 2018 Fotofestiwal 2017 Fotofestiwal 2016