Mathieu Asselin, Monsanto®: A Photographic Investigation

fot. Mathieu Asselin

W toku śledztwa, Mathieu Asselin zgromadził imponujący materiał dowodowy, na który złożyły się setki wygrzebanych z czeluści archiwów i uważnie przestudiowanych dokumentów (wycinki z gazet, wyroki sądów, filmy czy zeznania świadków), obnażające fakty i daty potwierdzające spustoszenie, jakie siało przedsiębiorstwo na drodze do globalnej ekspansji.

W 2012 roku Mathieu Asselin rozpoczyna pracę nad autorskim reportażem śledczym na temat Monsanto®, międzynarodowego koncernu specjalizującego się w biotechnologii. W wyniku intensywnego pięcioletniego dochodzenia opartego na setkach zdjęć i dokumentów, Asselin rozpracowuje agresywną strategię i historię firmy, począwszy od jej działalności na terenie USA, przez produkcję insektycydów, aż po ich katastrofalny wpływ na stan środowiska naturalnego na Środkowym Zachodzie.

Asselin przypatruje się uważnie roli, jaką Monsanto® odegrało w Wojnie w Wietnamie, która sprowadza się do produkcji, na spółkę z innym przedsiębiorstwem, toksycznego defoliantu znanego pod nazwą Agent Orange, czyli broni chemicznej wykorzystywanej przed amerykańskie siły zbrojne do walki z tamtejszym wrogiem. Szacuje się, że ponad trzy miliony osób wciąż cierpi na choroby wywołane ich narażeniem na szkodliwe działanie herbicydu, w tym upośledzenia, wrodzone wady genetyczne, nowotwór i białaczkę. Co więcej, w ostatnich latach Monsanto® poszerzyło zakres swej działalności o uprawę modyfikowanych genetycznie nasion. Mathieu Asselin zgłębia również kontrowersyjny mechanizm wprowadzania produktów GMO na globalny rynek. Fotograf przytacza fakty, ujawnia dokumenty, zdjęcia i dowody rzucające światło dzienne na mroczną historię i szemrane praktyki stosowane przez międzynarodowego potentata, umiejscawiając je w kontekście złożonych operacji biznesowych współczesnych korporacji.

Mathieu Asselin, Fotofestiwal 2018 ⓒ M.A. – Monsanto: A Photographic Investigation/exhibition produced by the Recontres d’ArlesOtwarcie wystawy: 19:00, 21.06.2018


Miejsce: Art_Inkubator / Budynek B1 / Galeria Fabryki Sztuki / Tymienieckiego 3


Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra festiwalowe

Partner technologiczny

Główni partnerzy festiwalu

Oficjalny partner hotelowy

Fotofestiwal 2017 Fotofestiwal 2016 Fotofestiwal 2015