Mandy Barker, Beyond Drifting: Imperfectly Known Animals, Soup

fot. Mandy Barker

Łączna ilość plastiku wyprodukowanego po II Wojnie Światowej wystarczyłaby na owinięcie folią całej kuli ziemskiej. Każdy najdrobniejszy skrawek naszej planety został skażony plastikowymi odpadami. Szacuje się, że od 1950 roku na świecie wytworzono ponad 5 miliardów ton plastiku, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi masa całej ludności, zamieszkującej Ziemię.

Łączna ilość plastiku wyprodukowanego po II Wojnie Światowej wystarczyłaby na owinięcie folią całej kuli ziemskiej. Każdy najdrobniejszy skrawek naszej planety został skażony plastikowymi odpadami. Szacuje się, że od 1950 roku na świecie wytworzono ponad 5 miliardów ton plastiku, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi masa całej ludności, zamieszkującej Ziemię. Waga ta przypuszczalnie wzrośnie aż sześciokrotnie w przeciągu kolejnego stulecia.

Dokumentacja fotograficzna odpadów z tworzyw sztucznych pływających w morzach i oceanach, mająca na celu uwrażliwienie społeczeństwa na zanieczyszczanie wód plastikiem, stanowiącym zagrożenie nie tylko dla samego ekosystemu, ale również człowieka, przyniosła Mandy Barker, artystce z Wielkiej Brytanii, wiele nagród i światową sławę.

Podczas Fotofestiwalu pokazane zostaną dwa projekty Mandy Barker- Beyond Drifting: imperfectly known animals oraz Soup.

Jako stypendystka Królewskiego Towarzystwa Fotografii (Royal Photographic Society), Mandy Barker dołączyła do ekspedycji, która badała skupisko plastikowych odpadów dryfujące w Pacyfiku na skutek tsunami. Zespół naukowców przepłynął ocean wzdłuż i wszerz, od wybrzeży Japonii po Hawaje. W ten sposób powstały serie zdjęć pt. SHOAL oraz SOUP.

Nazwa projektu Soup (Zupa) pochodzi od unoszącej się na wodzie zawiesiny odpadów, których największe nagromadzenie znajdujące się w północnym obszarze Oceanu Spokojnego nosi nazwę Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci (eng. The Great Pacific Garbage Patch). Cykl pozornie urokliwych fotografii oczaruje widzów, których na ziemię sprowadzą fakty dotyczące zagrożeń dla wód i wybrzeży, jakie niosą ze sobą tony plastiku. Odpady uwiecznione na zdjęciach pochodzą z plaż na całym świecie i symbolizują skalę zanieczyszczeń mórz i oceanów, do której, w mniejszym lub większym stopni, mieszkańcy całej planety przyczyniali się przez lata.

W 2017 roku Mandy została nominowana do Nagrody Prix Pictet- międzynarodowego wyróżnienia w dziedzinie fotografii podejmującej temat ochrony środowiska- za projekt Beyond Drifting: Imperfectly Known Animals (Poza nurtem: nie całkiem rozpoznane zwierzęta). Praca, którą artystka zrealizowała na rezydencji w Cork, odwołuje się do badań nad planktonem tamtejszego portu prowadzonych w XVIII wieku przez Johna Vaughn Thompsona. Okazuje się, że ten sam plankton wchłaniał mikrocząsteczki plastiku uwalniane przez odpady z produkcji tworzywa, składowane od zawsze na dnie morza.

Zjawisko to wskazuje na obecność cząsteczek plastiku w wodzie, a zatem i w pożywieniu. Zdjęcia Mandy Barker uświadamiają nam stopień, w jakim plastik błyskawicznie zawładnął naszym życiem. Co więcej, ich niezwykle istotny przekaz, docierający do każdego zakątka planety, przyczynia się do szerzenia wiedzy o ochronie środowiska naturalnego.Otwarcie wystawy: 19:00, 21.06.2018


Miejsce: Art_Inkubator / Budynek C1 / Galeria Fabryki Sztuki / Tymienieckiego 3


Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra festiwalowe

Partner technologiczny

Główni partnerzy festiwalu

Oficjalny partner hotelowy

Fotofestiwal 2017 Fotofestiwal 2016 Fotofestiwal 2015