Łukasz Prus-Niewiadomski, Plantacja złota

Łukasz Prus-Niewiadomski

Wystawa Łukasza Prusa-Niewiadomskiego to projekt artystyczny inspirowany australijskimi badaniami naukowymi dotyczącymi eukaliptusów, które rosną na powierzchni złóż złota.

Wystawa Łukasza Prusa-Niewiadomskiego to projekt artystyczny inspirowany australijskimi badaniami naukowymi dotyczącymi eukaliptusów, które rosną na powierzchni złóż złota. Odkryto, że rośliny te pobierają z głębi ziemi wodę wraz z drobinami kruszcu. Ponieważ złoto może być toksyczne, eukaliptus przenosi je poprzez gałęzie do liści, które zrzuca na ziemię. Cząsteczki złota w liściach są niewidoczne gołym okiem, badaczy dzięki użyciu specjalistycznego sprzętu, co może stać się nowym sposobem poszukiwania złóż tego metalu. Wystawa będzie prezentowana w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi nie tylko dlatego, że opowiada o egzotycznych roślinach. Palmiarnia mieści się na terenie Parku Źródliska, związanego z osobą znanego łódzkiego przemysłowca Karola Scheiblera. Utrzymywanie przez przedsiębiorcę zielonej enklawy w przemysłowym mieście było oznaką prestiżu i swobody finansowej. Lokalizacja ekspozycji nawiązywać więc będzie do dwóch kluczowych motywów projektu: przyrody reprezentowanej przez eukaliptus oraz bogactwa, którego symbolem jest złoto.

Projekt składa się z dwóch części. Pierwsza to wystawa prezentująca fotografie nawiązujące do estetyki dokumentacji botanicznej. Na każdą pracę po wydrukowaniu naniesione zostaną płatki złota, co uczyni ją unikatową. Fotografiom towarzyszyć będzie żywy eukaliptus zawierający w liściach cząsteczki kruszcu. Dodatkowo na ekspozycji umieszczone zostaną wskazówki, które pomogą publiczności dotrzeć do drugiej części prezentacji – znaleźć umieszczony w przestrzeni miasta „skarb”.


Łukasz Prus-Niewiadomski
(ur. 1985 w Oranie w Algierii) – artysta intermedialny badający możliwości ludzkiego ciała oraz wpływ naturalnego i kulturowego otoczenia na nasze zachowanie. Tworzy cykle fotograficzne, performensy, wideoinstalacje. Absolwent PWSFTviT w Łodzi, obecnie doktorant na tej uczelni. Mieszka i pracuje w Warszawie. Swoje prace prezentował m. in. na 15. Biennale Sztuki Mediów „Pioneering Values” we Wrocławiu, w KinoLabie CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, w Bunkrze Sztuki w Krakowie, Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, Galerii Wozownia w Toruniu, Galerii Imaginarium w Łodzi, Galerii Studio w Warszawie, Brotfabrik w Berlinie, The Performance Studio w Londynie. Jego prace znajdują się w kolekcjach: Fundacji Sztuki Współczesnej In Situ w Warszawie, Galerii Wymiany w Łodzi i Kolekcji Sztuki Współczesnej Collegium Polonicum w Słubicach.Otwarcie wystawy: 15.06.2018, 18:00


Miejsce: Palmiarnia Ogrodu Botanicznego w Łodzi, Piłsudskiego 61


Godziny otwarcia: Wtorek-niedziela w godz. 10-18, do 1.07.2018


Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra festiwalowe

Partner technologiczny

Główni partnerzy festiwalu

Oficjalny partner hotelowy

Fotofestiwal 2017 Fotofestiwal 2016 Fotofestiwal 2015