Dornith Doherty, Archiving Eden

Dornith Doherty

Dornith Doherty od dziesięciu lat fotografuje zasoby światowych banków nasion oraz metody ich przechowywania na wypadek zmian klimatycznych, wyginięcia gatunków oraz zaburzenia rolniczej różnorodności biologicznej.

Dornith Doherty od dziesięciu lat fotografuje zasoby światowych banków nasion oraz metody ich przechowywania na wypadek zmian klimatycznych, wyginięcia gatunków oraz zaburzenia rolniczej różnorodności biologicznej. Ten botaniczny odpowiednik kopii zapasowej systemu operacyjnego, finansowany zarówno ze środków prywatnych, jak i publicznych, zapewnia nam możliwość reintrodukcji gatunków roślin i zwierząt w przypadku gdy katastrofa lub konflikt trwale uszkodzi strukturę ekosystemu na danym obszarze. Zajmuje się wykonywaniem zdjęć rentgenowskich ziaren i fragmentów tkanek, zdeponowanych w ośrodkach, używając tamtejszej aparatury służącej do prześwietlania próbek w celu dokonania oceny ich przydatności. Następnie układa z tych zdjęć kolaże. Możliwości najnowszych technologii pozwalają jej na ujrzenie tego, co niewidzialne dla ludzkiego oka, nadając powiększonym zdjęciom RTG niewiarygodną moc, która przyświeca jej refleksji nad rolą nauki i czynnika ludzkiego w praktyce przechowywania genów w odniesieniu do złożonych zagadnień z dziedziny filozofii, antropologii i ekologii.

Dorith Dorethy – urodzona w Houston, w stanie Teksas. Absolwentka Uniwersytetu Rice’a oraz Yale, gdzie studiowała fotografię. Od 1996 wykłada na Uniwersytecie Północnego Teksasu. Laureatka m.in. Stypendium Fundacji Fulbrighta, Japonii oraz Guggenheima (2012), grantów ufundowanych przez U.S. Department of the Interior (Departament Spraw Wewnętrznych) oraz Arts Commission (Komisję ds. Sztuki) stanu Indiana. Jej prace, znajdujące się w wielu kolekcjach stałych, prezentowane były na wystawach organizowanych przez Museum of Art w Tucson, Museum of Photography w Rafaeli, Museum Belvédère w Holandii, Museum of Art w Santa Fe, Bluecoat w Liverpoolu, Centro de Fotografía na hiszpańskiej Teneryfie oraz podczas Biennale Fotografii Encuentros Abiertos w Buenos Aires. Zdjęcia jej autorstwa ukazały się na łamach następujących magazynów i portali: the New Yorker Photo booth, American Way, Smith Journal, Feature Shoot, SHFT, Oxford American Journal, SPOT, Fraction Magazine oraz Raw File. Ostatnie wystąpienia: TEDxMonterey (2013), przemówienie programowe na National Photography Symposium w Liverpoolu (2011), wystąpienie gościnne w ramach konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie South Central- Society for Photographic Education (2012).Otwarcie wystawy: 19:00, 21.06.2018


Miejsce: Art_Inkubator / Budynek C2 / Galeria Fabryki Sztuki / Tymienieckiego 3


Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra festiwalowe

Partner technologiczny

Główni partnerzy festiwalu

Oficjalny partner hotelowy

Fotofestiwal 2017 Fotofestiwal 2016 Fotofestiwal 2015