Claudius Schulze, State of Nature

fot. Claudius Schulze

Seria zdjęć Claudiusa Schulze pt. State of Nature (Obraz Natury) ukazuje stopień, w jakim  inwestycje, których celem jest zapobieganie klęskom żywiołowym, kształtują naturalny krajobraz Europy. Zaopatrzony w aparat wielkoformatowy fotograf przebył ponad 50 tysięcy kilometrów, aby uwiecznić malownicze regiony z wysokości, stojąc w podniesionym koszyku dźwigu.

Seria zdjęć Claudiusa Schulze pt. State of Nature (Obraz Natury) ukazuje stopień, w jakim inwestycje, których celem jest zapobieganie klęskom żywiołowym, kształtują naturalny krajobraz Europy. Zaopatrzony w aparat wielkoformatowy fotograf przebył w vanie z podnośnikiem ponad 50 tysięcy kilometrów, aby uwieczniać malownicze krajobrazy. Sielankowym widokom daleko jednak do doskonałości: alpejskie zbocza usłane są galeriami przeciwlawinowymi, a fale Morza Północnego odbijają się od falochronów na wybrzeżach. Konstrukcje ochronne wtapiają się w przestrzeń uchwyconą na zdjęciach. Ich zadaniem jest ochrona życia mieszkańców współczesnego świata. Zmiany klimatyczne i gwałtowne zjawiska pogodowe zwiększają bowiem ryzyko wystąpienia powodzi, wichur i lawin. Claudius Schulze nie zamierzał z pewnością obnażać przepaści dzielącej tego, co „naturalne” od tego, co „sztuczne”. Wręcz przeciwnie, jego fotografie stanowią dowód na to, że elementy ochronne współtworzą krajobraz – tafla górskiego jeziora lśni w promieniach słońca dzięki wybudowanej tamie, płotki zaporowe chronią piaszczyste wzniesienia wydm przed sztormem etc. W krajach wysoko rozwiniętych podlewa się trawniki, ustawia wały przeciwpowodziowe wzdłuż brzegów rzek i uprawia sporty zimowe w górach. Wdrożony system zapobiegania katastrofom naturalnym utwierdził Europejczyków w przekonaniu o skutecznym okiełznaniu wzniosłych i potężnych żywiołów. Współczesne społeczeństwo nie drży na myśl o zanieczyszczeniu środowiska i nieograniczonej emisji dwutlenku węgla. Na chwilę obecną konsumpcja ma bezpośredni związek z postępującymi zmianami klimatu. Kataklizmy spowodowane działalnością człowieka, który i tak nie ma się czego obawiać, występują gdzieś na przeciwnym krańcu półkuli ziemskiej, omijając „kraje pierwszego świata”. Teraz wiedziemy beztroskie życie, podziwiamy piękno otaczającej nas przyrody. Tymczasem klęski żywiołowe sieją spustoszenie w odległych regionach świata.


Claudius Schulze
(ur. 1984) – badacz i fotograf, którego zdjęcia ukazały się na łamach wielu renomowanych magazynów, takich jak GEO, Stern, Der Spiegel, National Geographic, Traveller oraz CQ. 
Jego prace, znajdujące się w zarówno prywatnych, jak i publicznych kolekcjach sztuki, prezentowano dotychczas w Londynie, Nowym Jorku, Stambule, Berlinie, Amsterdamie oraz Arles, podczas festiwalu fotografii Les Rencontres d’Arles.

W 2012 roku Claudius Schulze znalazł się na liście trzydziestu najbardziej obiecujących niemieckich fotografów reportażowych poniżej 30. roku życia. Stypendysta programu VOCER Medialab dedykowanego młodym dziennikarzom, do którego zakwalifikowano jego projekt „Die Dinge Europas” („Europejskie Przedmioty”) zrealizowany we współpracy z Oskarem Piegsem (2013). Laureat Nagrody im. Hansel Mieth (2014), autor książki “Sokotra”, ilustrującej kolonijne zapędy dawnych podróżników oraz ludzkie wyobrażenie o wyspach jako tajemniczych i magicznych krainach, dzięki której został mianowany członkiem Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego Wielkiej Brytanii (Royal Photographic Society of Great Britain) oraz zaproszony do udziału w prestiżowych warsztatach World Press Photo Masterclass.

Wykładowca fotografii m.in. na Hochschule University of Applied Arts w Hanowerze (Niemcy), University of the Arts w Londynie, National Institute of Design (NID) w Ahmadabadzie (Indie) oraz kulturoznawstwa na Leuphana Universität Lüneburg (Niemcy). Absolwent politologii i islamistyki na Uniwersytecie Hamburskim, magister fotografii dokumentalnej i reportażowej, z której otrzymał dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Komunikacji University of the Arts w Londynie. Ukończył studia drugiego stopnia na kierunku analiza i rozwiązywanie konfliktów na Sabancı Üniversitesi w Stambule. Obecnie pracuje nad doktoratem z zastosowania sztucznej inteligencji w sztuce. Członek Cloud Appreciation Society, międzynarodowego stowarzyszenia zrzeszającego wielbicieli chmur. Mieszka i pracuje w Hamburgu.Otwarcie wystawy: 19:00, 21.06.2018


Miejsce: Art_Inkubator / Budynek C1 / Galeria Fabryki Sztuki / Tymienieckiego 3


Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra festiwalowe

Partner technologiczny

Główni partnerzy festiwalu

Oficjalny partner hotelowy

Fotofestiwal 2017 Fotofestiwal 2016 Fotofestiwal 2015