Filmy o fotografii

Agnes Varda

Obejrzyj najciekawsze w tym sezonie dokumenty o fotografii.

FILMY O FOTOGRAFII:

24.06., 18:00 [OPIS]
Mistrz i Tatiana/ Mater y Tatyana, reż. Giedrė Žickytė, Litwa 2016, 84′

30.06., 18:30 [OPIS]
Polaroid. Błyskawiczne spełnienie marzeń /Instant dreams, reż. Willem Baptist, Holandia 2017, 92’

01.07., 19:15 [OPIS]
Twarze, plaże/ Visages Villages, reż. Agnes Varda, Francja 2017, 89’

 

 

SZCZEGÓŁY:

24.06., 18:00

●  Mistrz i Tatiana/ Master y Tatyana, reż. Giedrė Žickytė, Litwa 2016, 84′, + dyskusja z udziałem reżyserki oraz Ievy Meilute-Svinkuniene

Art_Inkubator, Tymienieckiego 3, sala teatralna, z biletem/karnetem wstęp wolny

Niektórzy mówili, że jest geniuszem, inni, że wariatem. Bo mieszkał z lwem. Jego dom był miejscem spotkań wileńskiej bohemy i nieustającą imprezą, o której krążyły najdziksze (najczęściej prawdziwe) opowieści. Jego charyzma inspirowała wielu, a zdjęcia z krajów bloku wschodniego dorównywały kadrom największych fotoreporterów zza żelaznej kurtyny.Vitus Luckus byłby prawdopodobnie wymieniany obok największych mistrzów fotografii, gdyby nie przypadło mu żyć w czasach komunizmu na Litwie. Mimo jego niekwestionowanej popularności, Sowieci skutecznie blokowali mu bowiem dostęp do przestrzeni wystawienniczych, w których mógłby pokazać swe prace. Bogaty zbiór archiwalnych nagrań i materiałów, którym towarzyszą opowieści jego przyjaciół, kolegów po fachu oraz żony Tatiany, przybliżą nam wreszcie historię burzliwego życia litewskiego fotografa.

Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem reżyserki filmu, Giedre Zickyte, oraz Ievy Meilute-Svinkuniene, historyczki sztuki, specjalizującej się w litewskiej fotografii. Partnerem pokazu jest Instytut Litewski w Warszawie.

POWRÓT DO HARMONOGRAMU

30.06., 18:30, Kinotechnika na Fotofestiwalu

●  Polaroid. Błyskawiczne spełnienie marzeń /Instant dreams, reż. Willem Baptist, Holandia 2017, 92’, pokaz przedpremierowy

Art_Inkubator, Tymienieckiego 3, wstęp wolny

Instant dreams to videoesej, który skupia się na oddaniu magii wokół fotografii natychmiastowej i Polaroidów, bardziej niż na zarysowaniu pełnego portretu medialnego zjawiska. Zjawiska, choć tak niegdyś popularnego i wszechobecnego, to technologicznie wciąż niedocenionego. Reżyser zabiera nas w podróż do nieistniejącego już dziś świata fotografii, pokazując kilka powiązanych z nim wyjątkowych osób: artystkę posługującą się polaroidem, autora biblii dla jego entuzjastów, chemika próbującego rozpracować tajemniczą fotograficzną formułę czy twórcę Polaroid Instant Lab, aplikacji na iPhona przetwarzającej zdjęcia na stylistykę polaroidu. Reżyser zadaje również pytanie o źródła paradoksalnej ludzkiej fascynacji niedoskonałością w kulturze, która nieustannie dąży ku doskonałości.

Film jest zapowiedzią przeglądu Kinotechnika organizowanego w lipcu przez Partnera Fotofestiwalu, Narodowe Centrum Kultury Filmowej w EC1.

POWRÓT DO HARMONOGRAMU


01.07., 19:15

Twarze, plaże/ Visages Villages, reż. Agnes Varda, Francja 2017, 89’ || Transatlantyk na Fotofestiwalu, pokaz przedpremierowy

Art_Inkubator, Tymienieckiego 3, wstęp wolny,

Agnès Varda, francuska fotografka i wielokrotnie nagradzana reżyserka filmowa, przedstawicielka francuskiej Nowej Fali, oraz znany francuski fotograf, uliczny artysta, graficiarz ukrywający się pod inicjałami JR. Ona ma prawie 90 lat, on 33. Łączy ich zamiłowanie do obrazów, a zwłaszcza kwestionowanie sposobu, w jaki są pokazywane.

Udali się w podróż starą, przerobioną na gigantyczny jeżdżący aparat fotograficzny furgonetką, w środku której znajdowała się fotobudka, a także sprzęt pozwalający wywołać zrobione zdjęcia i wydrukować je w wielkim formacie. W ten sposób powstał dokumentalny film drogi – portret zanikających powoli francuskich peryferii, które w wyniku rozwoju technologicznego stały się głęboką prowincją. Ta filmowa celebracja życia i przyjemności płynącej ze spotkania z drugim człowiekiem jest również dokumentacją wzajemnej przyjaźni dwojga bliskich sobie artystycznie i mentalnie osobowości, które dzielą co prawda pokolenia, ale łączą podobne poglądy i postawy wobec życia.

Film pokazywany jest w ramach partnerstwa z Transatlantyk Film Festival i zostanie pokazany ponownie między 13 a 20 lipca na festiwalu. Więcej o programie festiwalu: www.transatlantyk.org

POWRÓT DO HARMONOGRAMU

Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra festiwalowe

Partner technologiczny

Główni partnerzy festiwalu

Oficjalny partner hotelowy

Fotofestiwal 2017 Fotofestiwal 2016 Fotofestiwal 2015