Fiona Sweet

Ciesząca się światowym uznaniem, doświadczona kuratorka i dyrektor artystyczna, znana z autorstwa nieszablonowych inspirujących programów wystawienniczych i festiwalowych. Obecnie sprawuje funkcję dyrektor artystycznej Ballarat International Foto Biennale, międzynarodowego festiwalu fotografii w Melbourne.

Fiona Sweet jest rozchwytywaną i wpływową jurorką, ekspertką i recenzentką portfolio prac fotografów z kraju i zagranicy. Wielokrotnie miała okazję zasiadać w radach programowych instytucji kultury, uczestniczyć w dyskusjach panelowych o sztuce i wygłaszać wykłady na temat współczesnej fotografii. Jako dyrektor artystyczna biennale o zasięgu międzynarodowym, Fiona Sweet dokłada wszelkich starań, aby przyciągnąć najznamienitszych fotografów do Australii.

Od trzynastu lat Ballarat International Foto Biennale oferuje młodym twórcom, od wschodzących gwiazd sceny artystycznej po szanowanych fotografów, możliwość prezentacji prac przed szeroką publicznością, otwierając im nierzadko drzwi do kariery. Wystawy nowatorskich realizacji wykorzystujących medium fotografii ulokowane w prawie stu przestrzeniach miasta, the Mining Exchange czy Galerii Sztuki w Ballarat, odwiedza w ciągu miesiąca trwania Biennale ponad 26 tysięcy widzów. Kolejna edycja festiwalu odbędzie się na przełomie sierpnia i września 2019 roku.

Fascynuje ją innowacyjne i interdyscyplinarne podejście do fotografii. Jej praktyka kuratorska odwołuje się do relacji między ludzkim ciałem a umysłem oraz kształtujących ją zmian społecznych, mechanizmów władzy i innych aktualnych zjawisk. Inicjatorka pierwszej wystawy indywidualnej znanego amerykańskiego artysty – Davida LaChapella – w Australii, zorganizowanej dla uczczenia historycznej chwili zalegalizowania małżeństw homoseksualnych na kontynencie.

Znajomość języków obcych: angielski.

Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra festiwalowe

Partner technologiczny

Główni partnerzy festiwalu

Oficjalny partner hotelowy

Fotofestiwal 2017 Fotofestiwal 2016 Fotofestiwal 2015