04.09.2018 Warsztaty masterclass dla fotografów i kuratorów

Fotofestiwal – Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi oraz PARALLEL – European Photo Based Platform zapraszają do udziału w bezpłatnych warsztatach dla młodych kuratorów i fotografów. Nabór trwa do 16 września.

 

O WARSZTATACH

Trzydniowy program opiera się na współpracy. Uczestnicy i tutorzy będą pracować nad nowymi sposobami rozwoju i prezentowania projektów wykorzystujących medium fotografii.

Na ile sposobów można przekazać założenia projektowe w fotografii? Ile miejsca zamierzamy poświęcić na badanie i szukanie, a ile na przypadkowość i improwizację? Jakiego rodzaju współpracę bierzemy pod uwagę? Czym się inspirujemy? Na jakim etapie i w jaki sposób będziemy pracować nad strukturą projektu? Czym stanie się ta jeszcze bezkształtna rzecz, czy będzie ona czytelna i dla kogo? Do czego prowokuje nasza praca? W jakim stopniu powinniśmy się nad tym zastanawiać? I na ile pozostawimy ją otwartą?

Co mamy na myśli mówiąc o kuratorowaniu fotografii? Co czytasz kiedy pracujesz jako kurator fotografii? Na co zwracasz uwagę? Jak pracujesz, wybierasz, wskazujesz albo tworzysz dyskursy lub działania? Współpracujesz czy edytujesz? Czy będziesz opowiadać historie czy odpowiadać na nie? Na co właściwie patrzę w trakcie pracy kuratorskiej?

Gdzie leży punkt styczny tych dwóch zbiorów pytań?

Kuratorka / nauczycielka Anna-Kaisa Rastenberger i fotograf Federico Clavarino zajmą się prowadzeniem uczestników przez proces twórczy, którego efektem będzie stworzenie publicznej prezentacji, dostarczą im narzędzi teoretycznych, pożywki do przemyśleń i krytyki, ale przede wszystkim będą koordynować wspólną pracę grupową. Warsztaty z fotografami odbywać się będą na zasadzie analizy projektu w celu jego dalszego rozwinięcia, podczas gdy kuratorzy będą pracować nad zadaniem, które otrzymają przed warsztatami.

 

DLA KOGO

Warsztaty  skierowane są do fotografów i kuratorów na początku swojej kariery lub jeszcze w trakcie studiów, z krajów Europy Centralnej i Wschodniej, nie liczy się wiek i wykształcenie. W warsztatach może wziąć udział maksymalnie 20 uczestników (10 kuratorów i 10 fotografów). Udział w warsztatach jest bezpłatny. Projekt nie pokrywa kosztów podróży, noclegu ani innych dodatkowych wydatków uczestników. 

 

KIEDY I GDZIE

Warsztaty rozpoczną się 17 października (wieczorem) wraz z przyjazdem uczestników i zakończą wspólnym podsumowaniem 21 października (rano). W trakcie trzech głównych dni warsztatów 18-20 października uczestnicy będą pracować zarówno w grupach z tutorami, jak i w parach kurator – artysta. Warsztaty odbędą się w Łodzi. Szczegółowa lokalizacja zostanie ogłoszona wkrótce.

 

JAK SIĘ ZGŁASZAĆ I DO KIEDY

Zgłoszenie należy wysłać do 16 września, do północy (UTC +2), na adres email warsztaty@fotofestiwal.com. Zgłoszenie należy przesłać w jednym pliku pdf nie przekraczającym 20mb i powinno ono zawierać:

– CV dokumentujące dokonania artystyczne lub doświadczenie kuratorskie (nie więcej niż 1 strona A4),

– portfolio: w przypadku artystów 15-20 zdjęć z jednego, najbardziej aktualnego projektu; w przypadku kuratorów maks. 20 zdjęć dokumentacji zrealizowanych ostatnio wystaw/projektów kuratorskich,

– list motywacyjny, uzasadniający chęć udziału w warsztatach: w przypadku artystów wraz z opisem ostatniego projektu; w przypadku kuratorów opis doświadczeń i problemów/wyzwań związanych z pracą kuratorską (nie więcej niż 600 słów).

Zasady udziału oraz szczegółowe informacje o sposobie zgłaszania się znajdują się w regulaminie (link na dole strony).

 

PROWADZĄCY

Anna-Kaisa Rastenberger

Wykłada w katedrze Wystawiennictwa i Przestrzenności na Akademii Sztuk Pięknych Uniwersytetu Artystycznego w Helsinkach. Wcześniej pracowała jako główny kurator w Fińskim Muzeum Fotografii. Rastenberger ma duże doświadczenie w projektach wystawienniczych, praktykach kuratorskich i międzynarodowej scenie sztuki współczesnej. Jest również współzałożycielem „Festiwalu fotografii politycznej”, którego celem jest zbadanie znaczenia słowa “polityczny” we współczesnych, rozszerzonych praktykach fotograficznych. W tym roku poszukuje nowych projektów na festiwal 2019 pod hasłem „Potencjał”, który zbada możliwości i potencjał jednostek i społeczności do zmiany istniejących warunków bez uciekania się do tradycyjnych sposobów dokonywania zmian. Szczególne zainteresowania Rastenberger to nowe formy fotografii jako sztuki współczesnej, wystawa jako praktyka krytyczna i feministyczne praktyki na polu sztuki.

 

Federico Clavarino

Federico Clavarino urodził się w 1984 r. w Turynie we Włoszech, gdzie mieszkał do 22. roku życia. Po ukończeniu studiów magisterskich z literatury i twórczego pisania w Scuola Holden Alessandro Baricco, w 2007 r. przeniósł się do Madrytu, gdzie rozpoczął studia fotograficzne w szkole BlankPaper z Fosi Vegue, a następnie pracował na tej uczelni jako wykładowca do 2017 roku. Jego pierwsza książka, „Ukraina Pasport”, otrzymaławyróżnienie PhotoEspaña za najlepszą książkę 2011 roku.. We wrześniu 2014 roku londyński wydawca Akina Books wydał jego drugą książkę „Italia o Italia” – projekt został wystawionyw 2015 roku na Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Rzymie. W kwietniu 2016 roku Dalpine opublikował jego książkę, „The Castle”, która była wystawiana na festiwalach w całej Europie (m.in. PhotoEspaña 2016, Les Rencontres d’Arles 2017) i galeriach (Viasaterna w Mediolanie, Temple in Paris). Kolejny z jego projektów, „Hereafter”, otrzymał w 2014 r. Dotację Fundacji La Caixa Fotopres. Prace zostały wystawione po raz pierwszy na CaixaForum w Barcelonie w lutym 2017 r. i wkrótce zostaną wydane w postaci książki. Obecnie mieszka w Lizbonie i pracuje międzynarodowo.

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Kreatywna Europa przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra festiwalowe

Partner technologiczny

Główni partnerzy festiwalu

Oficjalny partner hotelowy

Fotofestiwal 2017 Fotofestiwal 2016 Fotofestiwal 2015