Sylwia Krędzel, Common Codes

Sylwia Krędzel, szkic

Świat ugina się od nadmiaru fotograficznych reprezentacji. Osaczeni obrazami, odnajdujemy na ich powierzchniach zakodowane pragnienia lepszego życia, ciekawsze wersje wydarzeń i samych siebie. Powtarzalnie uśmiechamy się do zdjęć, rejestrujemy istotne momenty, powielamy schematy i szukamy nowych perspektyw, podświadomie przypisując medium fotografii cechy symboliczne i mistyczne. W gruncie rzeczy dalece prawdopodobnym jest jednak, że wszyscy robimy takie same zdjęcia z tych samych powodów.

Common codes to audiowizualna refleksja nad miejscem współczesnego odbiorcy w świecie fotografii, który być może porusza się w nim po omacku, a może wciąż jest zbyt pewny siebie. Moim założeniem było opowiedzenie o fotografii brutalnie pozbawiając ją obrazu, badanie trajektorii drogi widza, wykreowanie labiryntu spojrzeń oraz umożliwienie innego doświadczenia fotografii odbiorcy.

Jakie fotografia ma dla nas znaczenie? Czym jest, czym była i czym będzie? Jak zmienia się jej status na przestrzeni lat? Co kryje się na jej powierzchni i dlaczego nas przyciąga? Co znajduje się pod jej powierzchnią, a co po jej drugiej stronie? Gdzie jest jej prawdziwe miejsce – na świstku wyblakłego papieru, w podpisie nadawcy, czy w głowie odbiorcy? Kto właściwie jest jej odbiorcą? Jeśli my, to czy posiadamy kod dostępu, aby dotrzeć do jej wnętrza (lub na drugą stronę) – przedrzeć się przez powłokę interpretacji, symboli i znaczeń – objąć ją własnym, trzeźwym spojrzeniem, zrozumieć, posiąść? Czy percepcyjny wymiar sztuk wizualnych to jedyny właściwy?


Otwarcie wystawy: 30.05: 20.00

Miejsce: DOM LITERATURY, ROOSEVELTA 17

Godziny otwarcia: 31.05-11.06, pn-pt: 10-18, sb-nd: 12-18

Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra festiwalowe

Oficjalny partner motoryzacyjny

Partner tłumaczeniowy

Partner hotelowy

Główni partnerzy festiwalu

Fotofestiwal 2016 Fotofestiwal 2015 Fotofestiwal 2014