Viviane Sassen, Leksykon

Viviane Sassen, Saint Louis, 2011

Leksykon jest punktem wyjścia do uważnego przyjrzenia się estetyce i wyobraźni Viviane Sassen. Znajdziemy w nim najważniejsze elementy jej języka wizualnego, który przez ostatnie lata zdobył sobie tak wiele fanów na całym świecie – surrealistyczne martwe natury, postaci bez twarzy i abstrakcyjne kompozycje z ludzkich ciał. Na wystawie pokazany będzie wybór z dwóch projektów Flamboya (2008) i Parasomnia (2011) oraz z kilku wcześniej niepublikowanych prac.

Tytuł Leksykon sugeruje, że cykl można potraktować jako punkt wyjścia do uważnego przyjrzenia się estetycę i wyobraźni Viviane Sassen. Znajdziemy w nim  najważniejsze elementy jej języka wizualnego. Leksykon składa się z fotografii pochodzących z wcześniejszych znanych publikacji Flamboya (2008) i Parasomnia (2011) oraz z kilku wcześniej niepublikowanych prac. Specjalnie na potrzeby wystawy wszystkie fotografie zostały wydrukowane w takich samych wymiarach, 30x42cm, jak fiszki ze słówkami pomagające zrozumieć dyskurs artystki.

Sassen określa logikę prezentacji jako „rodzaj zorganizowanego chaosu. Nigdy nie pracuję seriami; tworzę raczej kolekcje powiązanych obrazów. Jeśli połączysz fotografie w pewien konkretny sposób, możesz opowiedzieć historie, które wykraczają poza ramy jednostkowego obrazu.” Mężczyźni i kobiety ukazani w jej fotografiach także są w pewnym sensie kombinacją obrazów, stanowią raczej kompozycje niż osobne jednostki.

Sassen sama siebie nie uważa za portrecistkę: „Nie ukazuję twarzy, ponieważ nie chcę, żeby moje prace dotyczyły konkretnej przedstawionej osoby. Staram się uchwycić lub stworzyć archetyp – obraz, który jest czymś więcej niż przedstawieniem fizjonomii jednostki. Moje prace mają charakter bardziej uniwersalny, bardziej abstrakcyjny, są o ludzkości w ogóle.”

W swoim eseju opublikowanym we Flamboya, Edo Dijksrterhuis pisze, że w przypadku prac Sassen można dostrzec tryptyk archetypów. Wszystkie te tematy i kompozycje są też obecne w Leksykonie: podmiot bez twarzy, postać na ziemi, figury zlewające się w jedność. Innym powtarzającym się elementem są surrealistyczne martwe natury, wywracające do góry nogami nasze postrzeganie świata, zwykłych przedmiotów i sytuacji. Sassen nie opisuje ani nie wyjaśnia, zamiast tego sugeruje, zachęcając widza do alternatywnego doświadczania rzeczywistości.

Viviane Sassen (ur. 1972) jest holenderską artystką mieszkającą w Amsterdamie. Działa w branży modowej i zajmuje się sztukami pięknymi. Jako dziecko mieszkała w Kenii, często pracuje w Afryce. Rozpoczęła studia modowe w Arnhem, lecz wkrótce zajęła się fotografią. Zdobyła stopień magistra sztuki na uczelni Royal Academy w Arnhem. Należy do pokolenia fotografów/artystów, którzy cechują się podejściem interdyscyplinarnym i jednocześnie realizują zlecenia komercyjne i własne projekty autorskie. Dla prac Sassen charakterystyczne jest wykorzystywanie kształtów geometrycznych i przedstawianie ciała w kompozycji abstrakcyjnej. Sassen była na liście finalistów nagrody Deutsche Börse Photography Prize 2015 (za wystawę Umbra w Nederlands Fotomuseum). Otrzymała także nagrodę Dutch Prix de Rome (2007) oraz Infinity Award przyznawaną przez International Center of Photography.


Otwarcie wystawy: 02.06: g. 20.00

Miejsce: Szkoła Filmowa w Łodzi, Targowa 61/63

Godziny otwarcia: 03.06-20.06 w pn-pt: 10.00-20.00; w weekendy festiwalowe: 10.00-16.00. Uwaga! 4.06 – wystawa nieczyna

Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra festiwalowe

Oficjalny partner motoryzacyjny

Partner tłumaczeniowy

Partner hotelowy

Główni partnerzy festiwalu

Fotofestiwal 2016 Fotofestiwal 2015 Fotofestiwal 2014