30.05.2017 Program otwarcia Fotofestiwalu – dla dzieci i dla dorosłych

Noémie Goudal, z serii Souther Light Stations (Stacje Zorzy Południowej), Station VII

PROGRAM DNIA OTWARCIA:

1 czerwca

17:00 – OTWARCIE DLA DZIECI
otwarcie Fotofestiwal Kids i Rodzinny Koncert z Bergamutką

 

19:00 – OTWARCIE DLA DUŻYCH DZIECI
Grand Prix Fotofestiwal 2017 – ogłoszenie wyników
Fotograficzna Publikacja Roku 2017 – ogłoszenie wyników
Otwarcie wystaw:
Śmietniki zamiast serc – ludzie pozbawieni są duszy (kurator: Augustin Rebetez)
Joan Fontcuberta, Science & friction
Noemie Goudal, Southern Light Stations
Martin Kollar, Provisional Arrangement
Grand Prix Fotofestiwal 2017
Fotograficzna Publikacja Roku 2017
Kassel Dummy Award 2017

 

22:00 – GRAND PRIX FOTOFESTIWAL 2017
plenerowy pokaz slajdów

 

22:45 – HEIDI HOERSTURZ
performance (w ramach wystawy)

 

ART_INKUBATOR W FABRYCE SZTUKI

TYMIENIECKIEGO 3, ŁÓDŹ

W dzień otwarcia Fotofestiwalu wstęp na wszystkie wystawy i wydarzenia jest bezpłatny.


WIĘCEJ O TEGOROCZNEJ EDYCJI FOTOFESTIWALU

W tym roku na Fotofestiwalu widzowie zmierzą się z wymyślonymi  rzeczywistościami i zostaną wciągnięci w grę, w której rozstaną się z bierną rolą obserwatorów. Artyści zaproszeni do programu „Dasz wiarę? / Can you Imagine?” mówią: nie wierz fotografii, pytaj, patrz uważnie. Zespół kuratorski zaprezentuje prace mistrza artystycznej mistyfikacji – Joana Fontcuberty. Będzie to pierwsza w Polsce tak duża prezentacja dorobku jednego z najbardziej znanych artystów, kuratorów i teoretyków fotografii. Prace Fontcuberty są prezentowane w najważniejszych światowych instytucjach sztuki. W Łodzi obejrzymy trzy projekty tego artysty: „Fauna”, „Herbarium” i „Konstelacje”, które w znaczący sposób wpłynęły na myślenie o współczesnej fotografii. „Herbarium” i „Konstelacje” wprowadzają w fantastyczny świat niby-botaniki i pseudo-astronomii. „Fauna” jest pozornie dokumentalnym projektem o badaniach nieznanego biologa, który dokonuje odkrycia nowych gatunków zwierząt. Wąż z nogami stonogi, małpa z korpusem konia to tylko przykłady okazów „uwiecznionych” przez Fontcubertę. Wszystko to mogłoby zmienić historię nauki… gdyby było prawdą.Dialog z widzem w programie „Dasz wiarę? / Can you imagine?” podtrzymają subtelne, (nie)prawdziwe instalacje Noémie Goudal i kuratorowany przez Lydię Dorner, najnowszy projekt tropiciela absurdów Martina Kollara.

Wystawę kuratorską przygotowuje jeden z najbardziej intrygujących twórców młodego pokolenia – Augustin Rebetez. Jego znakiem rozpoznawczym są czarne ptaki, człekokształtne stwory i niesamowite konstrukcje, które stanęły w czystych galeryjnych salach m.in. Berlina, Paryża, Lozanny, Arles, Mexico City czy Montrealu. „Trash cans for hearts and people have no soul. A chorus exhibition curated by Augustin Rebetez” to więcej niż wystawa fotografii, to totalny artystyczny wszechświat, który Rebetez stworzy z szesnastoma innymi artystami, m.in.: Davidem Favrodem (laureatem Grand Prix Fotofestiwal 2014) oraz Christianem Pattersonem, Birthe Piontek, Reinerem Riedlerem i Yumiko Utsu.

Do tematu tegorocznej edycji Fotofestiwalu nawiąże także wystawa książek fotograficznych oraz wybrane projekcje filmowe. Aby Fotofestiwal w całości nie pozostał w świecie fikcji, agencja fotoreporterów i dokumentalistów NOOR zorganizuje wystawę oraz imprezę z okazji swoich dziesiątych urodzin.


WYDARZENIA

Festiwal rozpoczyna się w Dzień Dziecka, a zatem otwarcie festiwalu odbędzie się najpierw dla młodszych widzów. To oni, przy kieliszku wybornego soku marchwiowego, zostaną przywitani przez kuratorów i artystów. Następnie festiwalowa publiczność pozna wyniki Grand Prix Fotofestiwal 2017 – corocznego konkursu prezentującego najciekawsze zjawiska we współczesnej fotografii. Spośród dziesięciu finalistów zostanie wyłoniony zwycięzca, który otrzyma nagrodę – 10 tys. złotych. Z pracami z konkursu widzowie zapoznają się na wystawach i pokazach slajdów w przestrzeni miejskiej.

W drugi weekend festiwalu (9-11.06) przy ulicy Piotrkowskiej zostanie zaprezentowana wielkoformatowa, spektakularna projekcja zdjęć z archiwum firmy Veolia Energia Łódź – ENERGIA CZASU. 110 LAT ENERGETYKI ŁÓDZKIEJ. Autor zdjęć Wiktor Jekimenko udokumentował rozbudowę i pracę łódzkiej elektrociepłowni EC1. W tym archiwum znajdują się portrety grupowe jej pracowników oraz widoki Łodzi z początku zeszłego wieku.

Działania na Piotrkowskiej uzupełni berliński kolektyw ulicznych artystów Mentalgassi. Oni właśnie umieszczą portrety łodzian w zaskakujących miejscach na ulicy.

Drugi weekend festiwalu to także projekcje filmowe zorganizowane we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmu Transatlantyk: premiery najciekawszych dokumentów o fotografii (m.in. o Josefie Koudelce i Robercie Franku), ale i filmy poszukujące nowej formy wespół z fotografią: premiera “Ascent” artystki wizualnej Fiony Tan oraz krótkie metraże, nazywane foto-filmami, prezentowane wcześniej na festiwalu Les Nuits Photographie.


W programie 16. edycji Fotofestiwalu znajdą się także:

WYSTAWY TOWARZYSZĄCE przygotowane przez łódzkie galerie, wśród nich m.in. indywidualna wystawa gwiazdy fotografii holenderskiej – Viviane Sassen; indywidualna wystawa Rafała Milacha w Atlasie Sztuki; najnowszy projekt Przemka Dzienisa.

WYSTAWY KSIĄŻEK: Kassel Dummy Award 2017 i konkurs na najlepszą polską książkę fotograficzną – Fotograficzna Publikacja Roku 2016.

FOTOFESTIWAL KIDS – warsztaty dla najmłodszych, dedykowane oprowadzania po wystawach i bawialnia, gdzie rodzice będą mogli zostawić dzieci pod opieką i spokojnie obejrzeć wystawy.

A także: wieczorne pokazy slajdów, imprezy, spotkania autorskie i oprowadzania. Na terenie głównego centrum festiwalowego (Art_Inkubatora), a przede wszystkim w Łodzi, nie zabraknie miejsca, gdzie będzie można odpocząć, coś zjeść i napić się.

Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra festiwalowe

Oficjalny partner motoryzacyjny

Partner tłumaczeniowy

Partner hotelowy

Główni partnerzy festiwalu

Fotofestiwal 2016 Fotofestiwal 2015 Fotofestiwal 2014