07.06.2017 Co jeszcze na Fotofestiwalu?

Dokumenty o fotografii, narracje stworzone wyłącznie ze statycznych zdjęć oraz filmy, które w dialogu z fotografią otwierają granice gatunkowe obu mediów lub udowadniają, że granice te nie istnieją. Po zeszłorocznym sukcesie programu filmowego Fotofestiwalu kontynuujemy zarówno tę część programową jak i współpracę z Transatlantyk Festival. Wspólnie z nowymi partnerami zaprosimy na pokazy do nowych, wyjątkowych lokalizacji. Po seansach porozmawiamy z reżyserami.

Wspólnie z Transatlantykiem pokażemy najnowsze dokumenty o fotografach, których nie trzeba przedstawiać: ‚Koudelka fotografuje Ziemię Świętą’ oraz ‚Nie mrugaj. Robert Frank’.

Unikatową częścią Fotofestiwalu będzie pokaz filmu o mistrzach fotografii architektury przemysłowej, Berndzie i Hilli Becherach, który zaprezentujemy w wyjątkowej i perfekcyjnie pasującej do seansu przestrzeni: odrestaurowanym budynku Elektrociepłowni EC1 Łódź – Miasto Kultury –Planetarium EC1.

W ramach sekcji nawiązującej do tematu festiwalu “Dasz wiarę?/ Can you imagine?” pokażemy film ‚Ascent’ artystki wizualnej Fiony Tan. Film składający się z ponad 4500 zdjęć z przeszło 150 lat historii Japonii i góry Fuji układa się w ulotną historię miłosną, balansującą na granicy fikcji i dokumentu.

Jednym z najmocniejszych filmów programu będzie głośny już film ‚Nie jestem Twoim murzynem’ Raoula Pecka, hit tegorocznego festiwalu w Berlinie, który opowiada o segregacji rasowej w USA m.in. dzięki dokumentacji reporterskiej z tamtych lat.

Wybrane projekcje filmowe Fotofestiwalu odbywają się dzięki współpracy zTransatlantyk Festival i będą prezentowane także w między 14 a 21 lipca podczas festiwalu.

Projekcja filmu “Bernd i Hilla Becherowie” odbywa się we współpracy zNarodowe Centrum Kultury Filmowej.

Projekcja filmu “Ascent” odbywa się we współpracy z Kino Szkoły Filmowej w Łodzi.

HARMONOGRAM
(opisy projekcji pod harmonogramem)

✰ 07.06, g.19.00, Koudelka fotografuje Ziemię Świętą/ Koudelka Shooting Holy Land, reż. Gilad Baram, Czechy 2016, 72’, polska premiera; Art_Inkubator, sala teatralna, Tymienieckiego 3.

✰ 08.06, 19:00, Ascent, reż. Fiona Tan, Holandia, Japonia 2016, 80’, polska premiera; Kino Szkoły Filmowej, Targowa 61/63 + dyskusja.

✰ 9.06., 20:00, Fotofestiwal i NCKF zaprasza: Bernd i Hilla Becherowie/ The Photographers Bernd and Hilla Becher, reż. Marianne Kapfer, Niemcy 2011, 94’ + spotkanie z reżyserką. Pokaz w Planetarium EC1, ul. Targowa 1/3.

✰ 10.06, g. 19.00, Nie mrugaj – Robert Frank/ Don’t blink – Robert Frank, reż. Laura Israel, USA 2015, 82’, Art_Inkubator, sala teatralna, Tymienieckiego 3.

✰ 11.06, 20:00, Nie jestem twoim murzynem/ I am not your negro, reż. Raoul Peck, USA 2017, 95’; Art_Inkubator, sala teatralna, ul. Tymienieckiego 3.

OPISY PROJEKCJI:

✰ 3.06, 17:30, 5 października, reż. Martin Kollar, Czechy, Holandia 2015, 50’ + Q&A z Martinem Kollarem; Art_Inkubator, sala teatralna, ul. Tymienieckiego 3.

Gdy Ján Kollár dowiaduje się, że być może zostało mu zaledwie kilka miesięcy życia, wyrusza w podróż, która nie ma celu, ma za to kres. Fotograf i reżyser, Martin Kollar, towarzyszy swojemu bratu w rowerowej wyprawie – notatki z kalendarza chorego odmierzają czas zbliżający Jana do ryzykownej operacji a widza do milczącego bohatera filmu. Klasyczna już formuła „slow Cinema” w wydaniu Martina Kollara osiąga swoje granice. Kollar opowiadając intymną historię zadaje jednocześnie pytanie o różnice między (ruchomą) fotografią a (nieruchomym) filmem. I wydobywa to, co najlepsze z obu mediów – nie dla formalnej zabawy, ale by opowiedzieć w najszczerszy sposób o wyjątkowym stanie ducha ludzkiego w kryzysie.

https://vimeo.com/151881466

✰ 04.06, g. 18.00, Filmy krótkometrażowe z festiwalu Les Nuits Photographiques, 55’ + spotkanie z Guillaumem Chamahianem; Art_Inkubator, sala teatralna, Tymienieckiego 3.

Festiwal Les Nuits Photographiques narodził się w 2010 jako nowatorska platforma do promocji i wsparcia kreatywnego przedsięwzięć fotograficzno-filmowych i multimedialnych związanych z fotografią. Przez kilka lat swojej działalności zgromadził bogate portfolio foto-filmów prezentowanych za ich pośrednictwem na festiwalach i w instytucjach takich jak Les Rencontres d’Arles, Le musée de L’Elysée w Szwajcarii, Binôme Gallery w Paryżu, Cinema Acte Sud w Arles, Yangon Photo Festival w Mjanmie.

Założyciel i kurator festiwalu, Guillaume Chamahian (sam pracujący także jako artysta multimedialny), we współpracy z Fotofestiwalem przygotował zestaw filmów z katalogu imprezy, który pokazuje wielość form, jakie może przyjąć film fotograficzny, a jednocześnie nawiązuje do tegorocznego tematu festiwalu „Dasz wiarę?/ Can you imagine?”.

Fotofestiwal tym samym przyłącza się do nadrzędnej misji Les Nuits Photographie, aby prace autorów i fotografów, którzy analizują świat i pokazują nam go pod postacią prac multimedialnych, dotarły do szerszej publiczności.

Po projekcji odbędzie się spotkanie z założycielem festiwalu Guillaumem Chamahainem.

1981-2013, reż. Gabriel Folli, 2’
The route 66, reż. Leo Delafontaine, 5’, 2011, Francja
Eidalopolis, reż. Cyrille Lallement, 5’,
Le modulor, reż. Guillaume Martial, 2’
Closer, reż. Julia Sitarska, 2’
Turn to beauty, reż. Sun Cunming, 1’
Voyage, Voyage, Voyage, reż. Robin Lopvet, Sam Racheboeuf, 6’
Petit lait, reż. Marine Dricot, 9’
Las Vegas Birthday, reż. Alec Soth, 4’
Futur Électronique, reż. Pascal Labrouillẻre, 6’
Psychoterisme, reż. Robin Lopvet, 2’
Cortex, reż. Collectif Faux Amis, 6’
Samsung Galaxy, reż. Romain Champalaune, 7’

✰ 07.06, g.19.00, Koudelka fotografuje Ziemię Świętą/ Koudelka Shooting Holy Land, reż. Gilad Baram, Czechy 2016, 72’, polska premiera; Art_Inkubator, sala teatralna, Tymienieckiego 3.

Czterdzieści lat po wykonaniu kultowych kadrów sowieckiej inwazji na Pragę w 1968 roku, Josef Koudelka dociera do Izraela i Palestyny i rozpoczyna trwający 4 lata projekt, który ponownie zderza go z surową rzeczywistością przemocy i konfliktu. Reżyser Gilad Baram, ówczesny asystent jednego z najbardziej uznanych fotografów Magnum, przemierza z mistrzem Ziemię Świętą i jej enigmatyczne i wizualnie oszałamiające przestrzenie. Umieszcza Koudelkę w niesamowitych kompozycjach bliskich kadrom mistrza, a pomiędzy filmowymi zdjęciami Barama i kadrami Koudelki rodzi się dialog.

W każdym z miejsc – które wkrótce zostaną uwiecznione przez Koudelkę – mamy do czynienia z nową sceną, która stopniowo wprowadza nas w metody jego pracy. Film daje miłośnikom fotografii możliwość, by po prostu przez ponad godzinę towarzyszyć mistrzowi, przyglądać się, jak – w długich i wizualnie nieustępujących fotografiom Koudelki ujęciach – fotograf wybiera miejsce i kąt ujęcia, jak pracuje z ludźmi i komentuje rzeczywistość, by ostatecznie towarzyszyć mu w chwili odpoczynku i… zmienić w jego towarzystwie kliszę.

https://vimeo.com/198892065

Pokaz zorganizowany we współpracy z festiwalem Transatlantyk [film będzie prezentowany także między 14 a 21 lipca na festiwalu, z programem dyskursywnym przygotowanym przez Fotofestiwal].

✰ 08.06, 19:00, Ascent, reż. Fiona Tan, Holandia, Japonia 2016, 80’, polska premiera; Kino Szkoły Filmowej, Targowa 61/63.

Fotografie góry Fuji – współczesne i archiwalne, profesjonalne i wykonane przez turystów – stają się przestrzenią historii miłosnej. Angielka i jej zmarły partner wprowadzają nas w świat swojej relacji. Ta szybko okazuje się tylko punktem wyjścia do rozważań o języku, filozofii, historii Japonii, znaczeniu religijnym góry Fuji i kontakcie człowieka z naturą. Składający się z samych nieruchomych kadrów film (4500 fotografii z ostatnich 150 lat) to kinematograficzny eksperyment balansujący pomiędzy dokumentem a fikcją. Drugi film artystki wizualnej Fiony Tan kontynuuje jej rozważania o naturze fotografii i filmu oraz możliwości budowania historii w oparciu o materiały found footage. Jej wypowiedź artystyczna tu się nie kończy – opowieść „Ascent” ma także swoją odsłonę w postaci książki fotograficznej i wystawy.

Pokaz zorganizowany we współpracy z festiwalem Transatlantyk [film będzie prezentowany także między 14 a 21 lipca na festiwalu].

✰ 9.06., 20:00, Bernd i Hilla Becherowie/ The Photographers Bernd i Hilla Becher, reż. Marianne Kapfer, Niemcy 2011, 94’ + spotkanie z reżyserką filmu. Pokaz w Planetarium EC1, ul. Targowa 1/3.

Nie ma lepszego miejsca na projekcję tego filmu niż Łódź i jej pofabryczne przestrzenie. A co powiedziecie na Planetarium w EC1?

Fotografowie Bernd i Hilla Becher przez ponad czterdzieści lat niestrudzenie fotografowali w czerni i bieli kopalnie, zbiorniki wodne, domy zrębowe i te przestrzenie, które stały się świadectwem czasów prosperity przemysłowej Europy i USA w XIX i XX wieku. Zdefiniowali na nowo fotografię architektury, a także stali się dokumentalistami miejsc, które zniknęły już z powierzchni ziemi. Film Marianne Kapfer pokazuje, jak wiele świadomości artystycznej, pracy nad kompozycją, ale i bezkompromisowości kryje się w pozornie bliźniaczych i prostych kadrach niemieckich fotografów. Reżyserka konfrontuje także Becherów w swoim filmie z zarzutami i etycznymi problemami, z jakimi spotykała się ich twórczość. Małżeństwo i ich wychowankowie zdradzają tajniki pracy nad najważniejszymi projektami pary i, opowiadając o swojej fotografii do kamery, po raz drugi odkrywają przed nami piękno fabrycznych konstrukcji i zasady, jakimi się one rządzą.

Po seansie zapraszamy na spotkanie z reżyserką. Pokaz odbędzie się dzięki współpracy z Narodowym Centrum Kultury Filmowej i EC1.

✰ 10.06, g. 19.00, Nie mrugaj – Robert Frank/ Don’t blink – Robert Frank, reż. Laura Israel, USA 2015, 82’; Art_Inkubator, sala teatralna, Tymienieckiego 3.

Wyreżyserowany przez wieloletnią współpracowniczkę Roberta Franka, film o ikonie amerykańskiej fotografii i reżyserze filmowym nie jest dokumentem, jakiego moglibyśmy się spodziewać. Laura Israel skupia się na zrozumieniu i przedstawieniu niuansów procesu twórczego Roberta Franka i kulis jego artystycznych wyborów, bardziej niż na przedstawianiu faktów. Odrzuca klasyczną strukturę dynamicznego filmu-biografii o przełomowej roli ekscentrycznego filmowcy-fotografa, który w 1958 swoją serią Americans zrewolucjonizował fotografię a filmem Pull My Daisy zapisał się w historii eksperymentu filmowego. W zamian przyjmuje taktykę nielinearnej podróży przez różne aspekty i momenty życia Franka, nawiązując tym samym do stylu pracy swojego bohatera. W różnych momentach filmu i na różne sposoby porusza tematy wydania The Americans, zaangażowania Franka w ruch beatnikowski, współpracę z Rolling Stones i kontrkulturą lat sześćdziesiątych, filmów eksperymentalnych, ale i relacji Roberta z żoną June Leaf i ich zmarłymi tragicznie dziećmi.
Wplecione w film zdjęcia z domowego archiwum Franka oraz jego wypowiedzi – nie do dziennika ani do telewizji, ale skierowane do montażystki jego filmów i koleżanki – dają unikalny wgląd w jedną z najbardziej wpływowych postaci w historii fotografii dokumentalnej. To obraz, który zadowoli swoim podejściem i pracą badawczą znawców i najzagorzalszych fanów twórczości Roberta Franka, i pozwoli lepiej zrozumieć jego bezkompromisowe podejście do sztuki, sławy i mówienia o sobie samym.

https://vimeo.com/168531103

Pokaz zorganizowany we współpracy z festiwalem Transatlantyk [film będzie prezentowany także między 14 a 21 lipca na festiwalu, z programem dyskursywnym przygotowanym przez Fotofestiwal].

✰ 11.06, 20:00, Nie jestem twoim murzynem/ I am not your negro, reż. Raoul Peck, USA 2017, 95’; Art_Inkubator, sala teatralna, ul. Tymienieckiego 3.

James Baldwin, jeden z najbardziej wpływowych afroamerykańskich pisarzy, eseistów i myślicieli, w 1979 roku rozpoczął pracę nad książką, która miała być rewolucyjna: osobista relacja o życiu jego trzech przyjaciół: Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga, Jr. i przeprowadzonych na nich zamachach. W momencie swojej śmierci w 1987 roku, Baldwin pozostawił zaledwie trzydzieści stron manuskryptu.
Raoul Peck w Nie jestem twoim murzynem (I am not your negro) przedstawia książkę, której Baldwin nigdy nie zdołał ukończyć. Wykorzystując słowa pisarza (jego głos odgrywa Samuela L. Jackson) i bogactwo materiałów archiwalnych (w tym fotografii) stworzył radykalną, drobiazgową analizę problemu rasowego w Stanach Zjednoczonych. Nie jestem twoim murzynem to podróż po historii o ciemnoskórych mieszkańcach Ameryki, od ruchu praw obywatelskich (Civil Rights Movement) po współczesną akcję#BlackLivesMatter. To film, który pyta o to, ilu czarnoskórych odniosło sukces np. w Hollywood, ale i pokazuje szerzej oblicze samego Baldwina. To film, który podważa sedno tego, co definiuje Amerykę. Wreszcie to film prezentujący nam wielką część amerykańskiej fotografii dokumentalnej i reporterskiej, która stała się świadectwem wydarzeń, jakie miały miejsce w Stanach Zjednoczonych w latach 60-tych i 70-tych XX wieku.

Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra festiwalowe

Oficjalny partner motoryzacyjny

Partner tłumaczeniowy

Partner hotelowy

Główni partnerzy festiwalu

Fotofestiwal 2016 Fotofestiwal 2015 Fotofestiwal 2014