- ::: Fotofestiwal 2011 ::: - http://fotofestiwal.com/2011 -

LUCIA GANIEVA

Napisane przez Tjuu w dniu 11/03/2011 @ 13:12 w | Komentarze wyłączone

Dreaming Walls / Rozmarzone ściany (2010)

Latem 2010 roku odwiedziłam Udmurtów, którzy mieszkają w wioskach centralnej Rosji. To niewielka grupa etniczna, bardzo związana z naturą – przyroda odgrywa ogromną rolę we wszystkich aspektach ich życia, ma dla nich również znaczenie religijne. Nie są chrześcijanami, mają pogańskie rytuały. W pobliżu każdej osady znajduje się kępa brzóz, traktowana jako miejsce święte. Udmurci chodzą tam, by się modlić i czcić swoje bóstwa.

Kiedy zaprosili mnie do swoich domów, byłam zaskoczona przyjaznymi, czystymi i kolorowymi wnętrzami. Najbardziej jednak przyciągnęły moją uwagę fototapety, które można znaleźć praktycznie w każdym udmurckim domu – w salonach, sypialniach i kuchniach. Wielu Udmurtów dumnie prezentowało mi wciąż zapakowane rolki tapetowych marzeń, zbyt dużych, by zmieścić je na ścianie.

Zdobiąc ściany swych pokoi fototapetami, Udmurci spełniają marzenia o odległych i egzotycznych miejscach, których nigdy nie odwiedzą inaczej niż w snach. Fototapety przedstawione na moich zdjęciach stały się nieodłączną częścią prezentowanych wnętrz i, podobnie jak marzenia ich mieszkańców, nie mają ściśle określonych granic.

LUCIA GANIEVA
urodziła się w 1968 w Olenegorsku (Rosja), mieszka w Amersfoort (Holandia)
www.luciaganieva.com

Po zdobyciu wykształcenia w zakresie mody Ganieva rozpoczęła studia fotograficzne w Foto Academie Amsterdam, które ukończyła z wyróżnieniem w maju 2007 r. Jej fotografie były prezentowane na całym świecie. W 2007 r. zdobyła nagrody w konkursach PANL w Holandii (złoto) oraz IPA w USA (1. i 2. miejsce), a jej wystawa została wyróżniona tytułem Best of Show podczas festiwalu Rencontres d’Arles we Francji.

Jej prace publikowane są w wielu czasopismach międzynarodowych. W 2009 roku ukazała się jej pierwsza książka – Tiltenberg – wydana przez wydawnictwo Mets&Schilt Publishers z Amsterdamu.

Jej zainteresowania skupiają się wokół kwestii społecznych, najbardziej znane są jej portrety przedstawiające ludzi w ich własnym środowisku. Większość jej prac powstaje w Rosji, na co wpływ mają jej rosyjskie korzenie oraz silny związek z tamtejszym społeczeństwem.


Artykuł wydrukowany z ::: Fotofestiwal 2011 :::: http://fotofestiwal.com/2011

Odnośnik do artykułu: http://fotofestiwal.com/2011/wystawy/program_glowny/out-of-life-poza-zyciem/lucia-ganieva/

Copyright © 2011 ::: Fotofestiwal 2011 :::. All rights reserved.