Fotofestiwal 2021

Wiktor Jekimenko, koloryzował Stefan Brajter / archiwum: Veolia Energia Łódź

O programie

Fotofestiwal 2021 | edycja 20 - jubileuszowa!
10-27 czerwca


Program 20. edycji Fotofestiwalu jest przygotowywany wspólnie przez łódzkich kuratorów, aktywistów, twórców, uczelnie wyższe i studentów. Razem stworzymy opowieść o mieście, w którego fascynującej historii mieszają się poszukiwania awangardowych artystów i artystek z popularną kulturą robotniczą.

W programie znajdą się zarówno wystawy odwołujące się do historii miasta – m.in. fotografie włókniarek i włókniarzy, którzy tworzyli to miasto, spotkania lokalnych galerii i artystów, ale przede wszystkim prezentacje najciekawszych dokonań twórców związanych z Łodzią, których dokonania na stałe wpisały się w kanon sztuki polskiej. Szczególnie duży blok wystaw poświęcony będzie także współczesnej fotografii światowej - pokażemy kilka międzynarodowych projektów i platform, których celem jest promocja i prezentacja wschodzących nazwisk współczesnej fotografii. Do współpracy zaprosiliśmy także Miesiąc Fotografii w Mińsku, który w tym wyjątkowo trudnym dla Białorusi roku, odbędzie się w Łodzi. Fotofestiwal 2021 w liczbach to ponad 40 wystaw w całym mieście, dwa centra festiwalowe, oraz prezentacje prac ponad 150 artystów wizualnych.
Główna część programu Fotofestiwalu powstaje pod okiem prof. Józefa Robakowskiego i poświęcona jest łódzkiej scenie artystycznej. Wystawy pojawią się w Art_Inkubatorze przy ul. Tymienieckiego 3 oraz w galeriach i nieformalnych przestrzeniach całego miasta. W drugim centrum festiwalowym, w OFF Piotrkowska pokazane zostaną wystawy poświęcone historii i współczesnym przestrzeniom miasta. Szczególnym wydarzeniem będzie także wystawa fotografii z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi, realizowana wspólnie przez festiwal i muzeum. Ta unikatowa kolekcja fotografii przez lata gromadzona przez Urszulę Czartoryska zostanie zaprezentowana w ms2 przy ul. Ogrodowej 19. Jak co roku nie zabraknie również międzynarodowych projektów. W programie festiwalu znajdą się mi.in zbiorowa wystawa finalistów Programu Otwartego, prezentacje europejskich platform fotograficznych Parallel i Futures oraz wystawy fotografów, którzy zaproszeni zostali na rezydencje artystyczne do Łodzi.

Łódzka scena artystyczna oparta jest przede wszystkim na oddolnych, często anarchistycznych i antysystemowych inicjatywach, jest wynikiem kolektywnej energii i również dzięki takiej energii powstaje jubileuszowa edycja Fotofestiwalu.

Na Fotofestiwal zapraszają Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej oraz Łódzkie Centrum Wydarzeń. Wydarzenie powstało przy udziale finansowym Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Wystawy

Wydarzenia

Harmonogram

31 maj

Miejsca festiwalowe

Muzeum Sztuki w Łodzi / MS2

OFF Piotrkowska / centrum festiwalowe

Piotrkowska 138/140

Muzeum Sztuki w Łodzi / MS1

ul. Więckowskiego 36

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi – Ośrodek Propagandy Sztuki

Sienkiewicza 44 (Park Sienkiewicza)

06.05-17.06.2021 / wt-pt 11:00-18:00; sob-nd 11:00-17:00 / 3.06 - nieczynna / wstęp dodatkowo płatny

Informacje praktyczne

Więcej informacji wkrótce.

KONTAKT

Masz pytania?
Napisz info@fotofestiwal.com lub zadzwoń 42 684 20 95

Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra Festiwalowe

Partnerzy Główni

Sponsor

Partner Tłumaczeniowy

Partnerzy Hotelowi

Fotofestiwal 2020 Fotofestiwal 2019 Fotofestiwal 2018 Fotofestiwal 2017