25.09.2020 Druga część festiwalu

z kolekcji Antoine'a de Galberta, Roman Cieślewicz, Monstre I, dzięki uprzejmości galerie Sit Down

Już w najbliższy piątek, 2 października, rozpoczynamy drugą część Fotofestiwalu. Zapraszamy do ms1 na ostatnią wystawę z Programu Głównego, oraz na wystawy towarzyszące przygotowane przez galerie w mieście – w tym jedna wyjątkowa w budynku Motyl UŁ, otwartym specjalnie na festiwal.

Zamykamy opowieść o niezwykłych kolekcjach wystawą Płonący dom. W Muzeum Sztuki ms1 pokażemy wybór prac z kolekcji Antoine’a de Galberta – francuskiego popularyzatora sztuki oraz marszanda, założyciela prywatnego muzeum La Maison Rouge w Paryżu, w którego zbiorach znajduje się ponad trzy tysiące eksponatów. Kolekcjoner znany jest z niekonwencjonalnego podejścia do ekspozycji swoich prac. Jedna z nich została przygotowana we współpracy z… specjalistą IT, dzięki czemu prace zostały ustawione wg specjalnie zaprojektowanego algorytmu. Wystawa w Muzeum Sztuki zaprezentuje zgoła inne – humanistyczne – kryterium wyboru. Znajdą się na niej prace artystów zaangażowanych politycznie i społecznie, wśród nich m.in.: Christian Boltanski, Boris Mikhailov, Jonathan Horowitz, David Goldblatt, Mikhael Subotzky, Yoho Tsuda. Wystawa Płonący dom opowie o naszym świecie, cywilizacji, historii XX i XXI wieku z perspektywy kryzysu. Więcej o wystawie: 👉tutaj. Uwaga! Wstęp na wernisaż o godzinie 18:00 – dla zarejestrowanych uczestników (możliwość rejestracji pod tel. 665 180 083 oraz 605 060 063 lub e-mail: edu@msl.org.pl).

Tego samego wieczoru, wraz z Uniwersytetem Łódzkim, otworzymy kolejną lokalizację – zabytkową kamienicę przy ul. Sienkiewicza 21, gdzie wystawy przygotowali pracownicy Uniwersytetu, Akademii Sztuk Pięknych im. Strzemińskiego oraz Szkoły Filmowej. Zobaczymy odkryte w archiwach UŁ prace fotograficzne będące częścią badań etnograficznych czy socjologicznych, prezentujących polską wieś czy łódzką architekturę robotniczą. Na wystawie tej przekonamy się, że oko do fotografii posiadali także archeolodzy, geografowie i botanicy. Na drugim piętrze z kolei zobaczymy prace profesjonalistów w zakresie sztuk wizualnych, związanych z uczelniami: Dagmary Bugaj, Anny Bąk, Agnieszki Chojnackiej, Artura Chrzanowskiego, Marka Domańskiego, Bartłomieja Flisa, Łukasza Ogórka, Anity Osuch, Macieja Rawluka, Dominiki Sadowskiej czy Doroty Stolarskiej. Otwarcie drugiej części festiwalu uświetni swoim graniem Agnieszka Obszańska – od 23:00 tego wieczora zapraszamy do Niebostanu. Więcej o wystawie KO#Lekcje 👉tutaj.

W kolejnych dniach na wernisaże i wystawy zapraszają kolejne galeria. 3 października o 19:30 PopUp Ogrodowa8 otworzy premierowo Returns: Setomaa Jana Kazimierza Barnasia i Wojciecha Kamerysa z Brave Boy Studio – najnowszy projekt przybliżający region w Estonii zamieszkany przez społeczność Seto. O 20:30 w tym samym miejscu odbędzie się pokaz slajdów fotografii białoruskiej ze wstępem Andreia Liankevicha ze Sputnik Photos. Galeria Olimpus pokaże prace Konrada Kuzyszyna, Galeria Mała Czarna – Witolda Gretzyngier, a Fundacja Działania – Dominiki Sadowskiej. W drugiej połowie października zaprosimy do Łódzkiego Domu Kultury na kolejną porcję wystaw. Zobaczcie pełen harmonogram wernisaży i wydarzeń w dniach 1-3 października  👉 tutaj.

Do zobaczenia!

z kolekcji Antoine’a de Galberta, Roman Cieślewicz, Monstre I, dzięki uprzejmości galerie Sit Down

Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra Festiwalowe

Partner Technologiczny

Główni partnerzy festiwalu

Partner Tłumaczeniowy

Partner Hotelowy

Partnerzy

Wystawy Towarzyszące

Fotofestiwal 2019 Fotofestiwal 2018 Fotofestiwal 2017