06.10.2020 Cyfrowy festiwal Futures Photography

5 października rozpoczął się cyfrowy festiwal fotografii zorganizowany przez międzynarodową Platformę Futures, której Fotofestiwal jest członkiem. W programie wizyty studyjne w pracowniach artystycznych, dwie wystawy online, spotkania przeglądu portfolio oraz wykłady, debaty i dyskusje przygotowane przez artystów i instytucje związane z platformą.

Futures to europejska platforma fotograficzna, zrzeszająca światową społeczność fotograficzną w celu wspierania rozwoju zawodowego początkujących artystów z całego świata. Od 2017 roku dokłada starań, aby długoterminowo pomagać fotografom na wczesnym i średnim etapie kariery zawodowej – uruchamiając inicjatywy promujące ich pracę i zapewniające dostęp do bezprecedensowej sieci specjalistów, rynków i odbiorców. W 2020 roku coroczne spotkania artystów i członków platformy na targach Unseen zostały zastąpione specjalnym wydarzeniem online. Jak wygląda program miesięcznego wydarzenia?

The Expos (Wystawy)

W tym roku wybrani artyści zaprezentują się w ramach dwóch wystaw online. Pierwsza z nich to Futures Talents 2020, zbiorowa wystawa, na której – jak w poprzednich edycjach – publiczności zostanie przedstawionych wszystkich 59 artystów wybranych przez instytucje partnerskie do współpracy w 2020 roku. Dostępna przez cały czas trwania festiwalu wystawa Futures Talents 2020 odzwierciedla współczesny wizualny krajobraz Europy. Jednocześnie prezentowana jest wystawa RESET, której kuratorem jest artysta i fotograf Salvatore Vitale, analizująca i ukazująca główny temat tego roku w ramach projektów siedmiu artystek i artystów, wybranych do prezentacji na platformie Futures w ciągu ostatnich lat: Ana Zibelnik, Dávid Biró, Ela Polkowska, Eva O’Leary, Garry Loughlin, Julie Poly i Sanne De Wilde.

The Assembly (Spotkanie)

W ramach festiwalowego programu spotkań, The Assembly, wszystkich dwunastu członków Futures przedstawi serie wywiadów z artystami, specjalistami od fotografii i twórcami z sektora kreatywnego, na szereg tematów związanych z przewodnim motywem festiwalu: RESET. Rozmowy będą odbywały się online, o godzinie 16:00 czasu środkowoeuropejskiego letniego (CEST) w każdy wtorek, czwartek i sobotę. Będzie można je oglądać za pośrednictwem Zoom lub jako relację na Facebooku. Program przewiduje prezentacje i warsztaty prowadzone przez profesjonalnych artystów, takich jak Igiaba Scego (pisarz), Karolina Gembara (fotografka), Lewis Bush (fotograf, pisarz, kurator) i Rafał Milach (artysta fotograf).

The Conversations (Rozmowy)

W trakcie festiwalu, w kameralnym otoczeniu odbędą się także przeglądy portfolio. Będą to swego rodzaju sesje coachingowe, indywidualne rozmowy między młodymi artystami ostatnich trzech lat i ekspertami fotografii z całego świata. Zaproszeni profesjonaliści to artyści, kuratorzy, redaktorzy fotografii, prowadzący galerie sztuki, wydawcy. To między innymi Azu Nwagbogu (założyciel Fundacji Artystów Afrykańskich – AAF i twórca LagosPhoto Festival), Claire Gould (kuratorka Copenhagen Photo Festival), Elias Redstone (założyciel i dyrektor artystyczny PHOTO 2021), Erik Vroons (współpracuje z GUP Magazine), Jenny Nordquist (dyrektor artystyczna Landskrona Foto), Tim Clark (Założyciel 1000 Words) i Yvette Mutumba (współpracująca jako kuratorka ze Stedelijk Museum w Amsterdamie).

Open Mic

Przez cały miesiąc, w każdy poniedziałek, Open Mic daje artystom prezentowanym w tym roku okazję zaprezentowania w internecie swoich trwających i  niedokończonych jeszcze projektów przed wyjątkową widownią złożoną z ich koleżanek i kolegów po fachu oraz profesjonalistów z branży. Artyści wybrani do tych prywatnych sesji to: Ana Zibelnik, András Ladocsi, Brave Boy Studio, Hanna Jarząbek, Jon Gorospe, Mar Sáez, Ruth Montel Arias, Sebastian Steveniers i Vera Ryklova.

The Studio Visit (Z wizytą w studio)

Marina Paulenka (współzałożycielka Organ Vida i była dyrektor artystyczna Unseen) co tydzień zaprasza przedstawicieli zawodów artystycznych i kolekcjonerów sztuki, aby odwiedzili niektórych tegorocznych artystów w ich pracowniach i tam rozmawiali o ich pracach i o miejscu, w którym tworzą. W ramach tych prywatnych odwiedzin online, gospodarz i gość będą omawiać proces twórczy, inspiracje, aspiracje i niepublikowane jeszcze projekty. W przeciwieństwie do zeszłorocznych wydarzeń, wizyta w studio 30 października będzie dostępna dla publiczności na żywo, od godz. 16:00 czasu środkowoeuropejskiego, za pośrednictwem portali Zoom i Facebook. Marina Paulenka będzie gościć u Charlotte Schmitz, Karoliny Wojtas, Máté Barthy i Ulli Deventer.

Zapraszamy do udziału w otwartych wydarzeniach i zwiedzania wystaw online!

FUTURES DIGITAL FESTIVAL, 5-31 października 2020, futures-photography.com


Więcej o:

Platformie Futures

Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra Festiwalowe

Partner Technologiczny

Główni partnerzy festiwalu

Partner Tłumaczeniowy

Partner Hotelowy

Partnerzy

Wystawy Towarzyszące

Fotofestiwal 2019 Fotofestiwal 2018 Fotofestiwal 2017