Natan Dvir Perony

Natan Dvir

Perony
Platforms 

Platforms to projekt prezentujący wyjątkową architekturę nowojorskiego metra i ludzi, którzy każdego dnia przemieszczają się jego tunelami. Obserwowanie peronów z perspektywy czekającego po drugiej stronie pasażera, jest doświadczeniem vouyerystycznym. Formę narzuca osobliwa architektura metra – przypominające ramy kadrów kolumny organizują przestrzeń w ciąg narracji. Aby zobaczyć pełen obraz i dostrzec dynamikę mijających się przechodniów, trzeba spojrzeć na całość. Peron staje się sceną, na której „aktorzy” zajmują swoje tymczasowe miejsca aż do momentu, gdy na scenę wjedzie pociąg, wprowadzający kolejny „akt”.

W sfotografowanych scenach można odkryć drobiazgi typowe dla izolowania się w zatłoczonym i chaotycznym mieście. Interakcje, czy też ich brak, ujawniają się w mowie ciała oraz miejscach wybieranych przez pasażerów. Fakt, że coraz częściej sięgamy po elektronikę jeszcze bardziej zmniejsza szanse na kontakt z innymi ludźmi. Poprzez połączenie metody podglądacza i strategii fotograficznej wykorzystującej charakterystyczną architekturę, w cyklu tym ukazana została obojętność, odgradzanie się, zaznaczanie swojej strefy personalnej, indywidualizm, samotność i krótkie momenty spotkań w podziemnych korytarzach miejskiej metropolii.

Natan Dvir skupia się na ludzkich aspektach problemów kulturowych, społecznych i politycznych. Uzyskał stopień MBA na Uniwersytecie Telawiwskim, a także magistra sztuk pięknych na kierunku fotografia na Akademii SVA w Nowym Jorku, w której Międzynarodowym Centrum Fotografii zaczął wykładać. Dvir mieszka w Nowym Jorku, fotografuje jednak wszystkie zakątki świata dzięki współpracy z agencją fotograficzną Polaris Images oraz galerią Anastasia Photo. Największe projekty Natana były prezentowane na wielu wystawach indywidualnych i grupowych na m.in. w: w Muzeum Sztuk Pięknych w Houston, Muzeum Sztuki w Portland, Międzynarodowym Centrum Fotografii w Nowym Jorku, Kultur Bahnhof Eller w Düsseldorfie oraz w Muzeum Sztuki. Prace Natana publikowano w najważniejszych magazynach, m.in. w The New York Times, Wall Street Journal, Der Spiegel, Stern, The Times, Paris Match, Le Monde oraz w Le Figaro. Jego prace zdobyły uznanie na całym świecie i zostały wyróżnione takimi nagrodami jak the Picture of the Year (POYi), PDN Photo Annual, American Photography.

Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra festiwalowe

Partner technologiczny

Główni partnerzy festiwalu

Oficjalny partner hotelowy

Fotofestiwal 2017 Fotofestiwal 2016 Fotofestiwal 2015