Martin Kollar, Układ prowizoryczny

fot. Martin Kollar

Martin Kollar przemierzał Europę i przeszukiwał własne archiwa artystyczne, po to, aby przedstawić „tymczasowości”. Dzięki niej odkrywa zaskakujące i poetyckie detale w codziennych obrazach. Provisional Arrangements to precyzyjnie wyedytowany zestaw dokumentalnych fotografii. A jednak, mimo tej świadomości, trudno uwierzyć, że niektóre z przedstawionych sytuacji zdarzyły się naprawdę.

Słowacki fotograf Martin Kollar zainteresował się pojęciem tymczasowości – konfrontował się z nim tak często, aż stało się elementem jego sposobu postrzegania świata i dało zupełnie nowe spojrzenie na otoczenie. To właśnie dzięki niemu, odkrywa detale w codziennych, zwyczajnych obrazach i w ten sposób pokazuje ich wyjątkowość. Wszystko jedno, czy chodzi o krajobraz, który widział, podróżując po Europie przez kilka miesięcy, czy o odkrycie na nowo fotografii wykonanych bez konkretnego powodu kilka lat wcześniej – ten wyjątkowy sposób postrzegania świata rozwinął się u Martina niemalże organicznie, a jednocześnie stał się znakiem jego osobistego planu podróży. Na projekt Provisional Arrangement (Układ prowizoryczny) składa się 30 fotografii, z których każda z osobna odkrywa pojęcie tymczasowości, a wszystkie razem poruszają znacznie obszerniejszą kwestię pamięci w procesie (de)konstrukcji.

Dorastając w Czechosłowacji w epoce komunizmu, Martin Kollar był zafascynowany relacją pomiędzy dwoma aspektami społeczeństwa: niezmiennością i ulotnością, która pojawia się, by kompensować wzloty i upadki społeczne. W ten sposób Kollar przedstawia tło pokolenia, którego jest głosem. To pokolenie, odrzuciło stare dogmaty, a obecnie rządzi nim przemijalność i konieczność dostosowywania się do ciągłych zmian, a nie potrzeba  bycia integralną częścią danego okresu i miejsca. Ten świat, gdzie wrażenie trwałości nie istnieje, ukazany został w poetyckiej, fotograficznej podróży, która przedstawia dezintegrację trwałości i przejście w kierunku tymczasowości oraz prowizoryczności. To poemat o drobiazgach, hołd dla człowieka i jego umiejętności radzenia sobie ze zmianą i adaptowania się do sytuacji z podziwu godną wytrwałością.

Fotografie zostały wykonane w latach 2010-2016

Kuratorka: Lydia Dorner

Martin Kollar urodził się w Żylinie, w ówczesnej Czechosłowacji (obecnie Słowacja) w 1971 roku. Studiował w Wyższej Szkole Sztuk Scenicznych w Bratysławie i od momentu ukończenia studiów pracował jako fotograf i filmowiec freelancer. Uczestniczył jako operator i producent w tworzeniu kilku filmów dokumentalnych i fabularnych, pośród których trzeba wymienić: Koza (2015), Aksamitni terroryści (2013), Kucharze historii (2009), 66 sezonów (2003) oraz film animowany In the Box (1999). Jego reżyserski debiut to krótkometrażowy autoportret biograficzny, Autoportrait (2012) oraz pierwszy średniometrażowy film, 5 października (2016). Wielokrotnie nagradzany za zdjęcia, m.in. Backlight Photography Award w Finlandii (2002, 2008) oraz Oskar Barnack Award (2014), a także pierwsze Prix Elysée (2014-2016). Jego prace były wystawiane w między innymi w Brooklyn Museum (2016), Słowackiej Galerii Narodowej w Bratysławie (2015), Muzeum Sztuki w Tel Awiwie (2015), paryskim Maison Européenne de la Photographie (2006) oraz Martin Gropius Bau w Berlinie (2004). Provisional Arrangement (Układ prowizoryczny) został wspólnie wydany w 2016 przez MACK/Musée de l’Elysée.

Provisional Arrangement (Układ prowizoryczny) to podsumowanie projektu przedłożonego przez Martina Kollara do pierwszego konkursu Prix Elysée (2014-2016), którego został zwycięzcą. Nagrodą jest wsparcie finansowe dla artysty, które ma umożliwić mu podjęcie istotnych kroków w karierze. Nagroda Martina Kollara przeznaczona została na ukończenie projektu oraz publikację książki z MACK, londyńskim wydawcą wybranym przez zwycięzcę. Prix Elysée jest efektem współpracy pomiędzy Musée de l’Elysée i Parmigiani Fleurier.


Otwarcie wystawy: 19:00, 01.06.2017

Miejsce: Art_Inkubator / Budynek D / Galeria Fabryki Sztuki / Tymienieckiego 3

Godziny otwarcia: 1.06: 19.00-22.00; 2-11.06: 12.00-20.00

Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra festiwalowe

Oficjalny partner motoryzacyjny

Partner tłumaczeniowy

Partner hotelowy

Główni partnerzy festiwalu

Fotofestiwal 2016 Fotofestiwal 2015 Fotofestiwal 2014