Joan Fontcuberta, Science & friction

Joan Fontcuberta, z serii Fauna

Wystawa klasyka – mistrza artystycznego fałszu oraz miksowania fikcji i rzeczywistości. Od lat kwestionuje wiarygodność fotografii i mediów, prowokuje i wystawia na próbę przyzwyczajenia i przekonania widzów. Na wystawie pokazane są 3 projekty. Herbarium (1982) i Konstelacje (1994) wprowadzają w fantastyczny świat niby-botaniki i pseudo-astronomii. Fauna (1989) jest pozornie dokumentalnym projektem o badaniach nieznanego biologa, który dokonuje odkrycia nowych gatunków zwierząt. Wąż z nogami stonogi, małpa z korpusem konia to tylko przykłady odnalezionych okazów.

Joan Fontcuberta pyta: „Dlaczego mielibyśmy ufać fotografii? Dlaczego mielibyśmy bezwarunkowo wierzyć w szczerość mechanicznego oka aparatu? Dla niego wzbudzanie wątpliwości i sceptyczne podejście do uwodzicielskiej wizji wiarygodności w fotografii, oznacza wyrzeczenie się konwencjonalnych idei prawdy i odrzucenie autorytarnego dyskursu.

Fontcuberta – fałszerz i oszust – prezentuje trzy ze swoich najważniejszych projektów: Herbarium (1982), Fauna (1989), Constellations (1994). Mistrz opowiadania historii prowadzi nas w przestrzeń, o której Artuad powiedział kiedyś, że nie jest „nigdy rzeczywista i zawsze prawdziwa”. Używając konceptualnej wyobraźni, demistyfikując moc języka i odwołując się do ciętego humoru surrealistów, obnaża założenia dotyczące fotografii i jej relacji z dziennikarstwem, polityką, nauką, religią, pamięcią czy sztuką. Jego prace są antidotum na oficjalność i podporządkowanie – zbyt przecież znane we współczesnej sztuce.

Joan Fontcuberta jest artystą konceptualnym, kuratorem, pisarzem, edytorem i nauczycielem. Ukończył komunikację na Autonomicznym Uniwersytecie w Barcelonie w 1977r. Przez jakiś czas pracował w branży reklamowej, później wykładał na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Barcelonie (1979-86). Jest jednym z założycieli magazynu „Photovision” (1980) – jednej z najważniejszych publikacji poświęconych fotografii europejskiej. Od 1993r. wykłada na Uniwersytecie Pompeu Fabra w Barcelonie. Jego prace były wystawiane m.in. w: MACBA (Barcelona), Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía (Madryt), MOMA (Nowy Jork), Hermitage (Sankt  Petersburg), the Maison Européene de la Photographie (Paryż). W 2011 r. w Hiszpanii został nagrodzony National Essay Prize Essay, a w 2013 otrzymał prestiżową nagrodę Hasselblad Photography Award.
www.fontcuberta.com


Otwarcie wystawy: 19:00, 01.06.2017

Miejsce: Art_Inkubator / Budynek B / II piętro / Tymienieckiego 3

Godziny otwarcia: 1.06: 19.00-22.00; 2-11.06: 12.00-20.00

Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra festiwalowe

Oficjalny partner motoryzacyjny

Partner tłumaczeniowy

Partner hotelowy

Główni partnerzy festiwalu

Fotofestiwal 2016 Fotofestiwal 2015 Fotofestiwal 2014