Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok!
Łódź
Reinkarnacja

Reinkarnacja

CZAS
10-27.06.2021
MIEJSCE
Art_Inkubator, Tymienieckiego 3
OTWARCIE
10.06.2021, godz. 19:00-22:00
GODZINY
11-13.06.2021
pt-nd 12:00-20:00
14-27.06.2021
pon-pt 15:00-20:00
sob-nd 12:00-20:00
WSTĘP
bilet: 1/5/20 zł lub karnet: 30 zł

Grzegorz Przyborek, Mechanizm wyjścia z depresji

Irenka Kalicka, Bez tytu?u, z serii Koń jaki jest każdy widzi, 2015-1

Irenka Kalicka, Bez tytułu, z serii Koń jaki jest każdy widzi, 2015

Artur Chrzanowski, Wielki Mur, 2002

Aleksandra Chciuk, Lodzer Miflecet

Anna Orlikowska, Kraina Ciemności, 2021, kadr z animacji

Grzegorz Przyborek, Mechanizm wyjścia z depresji

Grzegorz Przyborek, Mechanizm wyjścia z depresji

Główna część programu Fotofestiwalu powstaje pod okiem prof. Józefa Robakowskiego i poświęcona jest łódzkiej scenie artystycznej. Na wystawie zbiorowej „Reinkarnacja” w Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki w Łodzi prezentowane będą prace 34 artystów, m.in. Ryszarda Waśko, Aleksandry Ska, Karoliny Breguły, Karoliny Wojtas czy Grzegorza Przyborka.

Łódź to nie tylko miasto, to zjawisko kulturowe. W kontekście historycznym postrzegana była jako miejsce „ukarane przemysłem”, o zranionej tożsamości, w którym sztuka stała się  remedium na żmudne, robotnicze życie. Być może właśnie ten element współdzielenia i współpracy stworzył warunki do narodzin wielu awangardowych środowisk, ruchów artystycznych, instytucji i wydarzeń takich jak: grupa Jung Jidysz, grupa “a.r.”, współtworząca Muzeum Sztuki w Łodzi, Warsztat Formy Filmowej, Łódź Kaliska, Kultura Zrzuty, Konstrukcja w Procesie czy Łódź Biennale. W podobnym duchu, 20 lat temu, w wyniku działalności studentów i wykładowców trzech uczelni: Uniwersytetu Łódzkiego, Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Filmowej w Łodzi powstał Fotofestiwal. Co łączy te wszystkie inicjatywy? Awangarda, szaleństwo, zapał, kolektywna natura i jak mówi prof. Józef Robakowski – „łódzka szajba”.

I w takim duchu tworzona jest wystawa „Reinkarnacja 2021”. To manifestacja kultury kolektywnej i wolności. Autorzy zaproszeni do współtworzenia tego zbiorowego przedsięwzięcia reprezentują trzy pokolenia łódzkich twórców – począwszy od patrona wystawy Wacława Antczaka urodzonego w 1911, po współczesnych artystów debiutujących w ciągu ostatnich 10 lat. Każdy z nich, w pewnym momencie swojego życia, współtworzył artystyczny tygiel miasta. Prezentowane prace często nawiązują do ważnych wątków historycznych na przestrzeni ostatnich 50 lat, jednak dominującym elementem narracji są elementy współczesne i uniwersalne: indywidualizm, wolność i przestrzeń twórcza. Głównymi ogniwami ekspozycji są najbardziej charakterystyczne lub aktualne wątki w twórczości artystów.  

A motywem przewodnim jest miasto Łódź jako przestrzeń artystyczna oraz, przede wszystkim, jako przestrzeń do życia, bo jak mawiał Michaił Matiuszyn, przedstawiciel awangardy rosyjskiej: „Sztuka  tak… ale najważniejsze jest życie!”. 

Strona internetowa dotycząca grupy Jung Idysz autorstwa Marty Maro

 

Artyści:
Wacław Antczak
Karolina Breguła
Aleksandra Chciuk
Artur Chrzanowski
Tatiana Czekalska / Leszek Golec
Jakub Dylewski
Marek Domański
Magdalena Franczuk
Jerzy Grzegorski
Paweł Hajncel
Elżbieta Janicka
Irena Kalicka
Witosław Krymarys / Józef Robakowski
Konrad Kuzyszyn
Andrzej Kwietniewski
Katarzyna Maluga
Aleksandra Mańczak
Andrzej Miastkowski
Anna Orlikowska
Andrzej Paruzel
Igor Pisuk
Małgorzata Potocka
Łukasz Prus-Niewiadomski
Grzegorz Przyborek
Wojciech Puś
Aleksandra SKA
Kacper Szalecki / Anna Wacławek
Ryszard Waśko
Piotr Tomczyk
Karolina Wojtas
Piotr Zbierski

INNE WYSTAWY

ZAPISZ SIĘ