Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok!
Reszta świata
Miesiąc Fotografii w Mińsku

Miesiąc Fotografii w Mińsku

CZAS
10-27.06.2021
MIEJSCE
Art_Inkubator, Tymienieckiego 3
OTWARCIE
10.06.2021, godz. 19:00-22:00
GODZINY
11-13.06.2021
pt-sob 12:00-20:00
14-27.06.2021
pon-pt 15:00-20:00
sob-nd 12:00-20:00
WSTĘP
bilet: 1/5/20 zł lub karnet: 30 zł

Vadzim Zamirouski_30 sierpnia 2020, Mińsk

Viyaleta Sauchyts, 16 sierpnia 2020, Mińsk

Volha Shukaila (TUT.BY), 28 sierpnia 2020, Mińsk

Białorusini protestują, walcząc o prawo do wolnych wyborów, przestrzeganie praw człowieka, o nowy rząd i konstytucję, o życie w wolnym kraju. Codziennie do więzień trafia kilkadziesiąt osób. Represje i aresztowania dotykają także artystów, dziennikarzy i pracowników kultury. Nie odbywa się większość wydarzeń kulturalnych, a te które są poddawane zostają cenzurze. 

Miesiąc Fotografii w Mińsku (MFM) organizowany jest od 2014 roku. W tym roku po raz pierwszy nie odbędzie się w jednak Mińsku. Na ten jeden raz przeniesiony zostanie do Łodzi. W ramach programu MFM pokazana będzie wystawa „Niech żyje Białoruś!”. Współorganizatorami wystawy są Instytut Pileckiego w Berlinie oraz Instytut Adama Mickiewicza. Wystawa jednocześnie prezentowana będzie także w Instytucie Pileckiego w Berlinie.

Niech żyje Białoruś!

Białorusini masowo wyszli na ulice w sierpniu 2020 roku, kiedy Aleksander Łukaszenka – despotycznie rządzący krajem od 27 lat, sfałszował kolejne wybory prezydenckie. Wcześniej wszyscy jego kontrkandydaci trafili do więzienia lub odmówiono im prawa do zarejestrowania komitetów. Do wyborów stanęła Swiatłana Cichanouska – żona jednego z kontrkandydatów, która dotychczas sama nie uczestniczyła w życiu politycznym. Wsparcia udzieliły jej sztaby pozostałych aresztowanych opozycjonistów. Według niezależnych źródeł zwyciężyła w wyborach, zdobywając 56,7% głosów, według oficjalnych danych państwowych – 10%.

W całym kraju rozpoczęły się pokojowe protesty. W samym Mińsku codziennie wychodziło protestować nawet 500 tysięcy osób. Na ulicach pojawili się policjanci sił specjalnych OMON w brutalny sposób pacyfikujący zgromadzenia. Do aresztów trafiało kilkaset osób dziennie – byli bici, zastraszani i upokarzani. Mimo to protesty nie gasły, ale zaczęły nabierać nowych form. Na ulicę wyszli seniorzy, studenci, kobiety. Strajkowali pracownicy najważniejszych zakładów produkcyjnych, aktorzy odmówili pracy. Powstały fundusze solidarnościowe, dla tych którzy w konsekwencji protestów stracili pracę (w tym także dla policjantów, którzy nie chcieli brać udziału w walce po drugiej stronie). Mieszkańcy bloków zostawiali otwarte klatki schodowe, aby w nich mogli schronić się uciekający przed policją, na klamkach wieszali butelki z wodą i środki opatrunkowe. Setki osób zostało aresztowanych, a ich rodziny całymi dniami stały przed aresztem, czekając na jakąkolwiek wiadomość – zawsze mogli liczyć na ciepłe koce i herbatę od wolontariuszy.

Wszystkie wydarzenia są na bieżąco dokumentowane i od razu pojawiają się w sieci, dzięki bezpiecznym kanałom komunikacji takim jak Telegram. Jednym z narzędzi tej rewolucji jest język sztuki, którym posługują się nie tylko osoby identyfikujące się jako artyści. Plakaty, murale, rysunki, performance, flash moby – dokumentują, komentują i są żywym zapisem tego, co dzieje się na ulicach, lokalnych podwórkach i w aresztach.

„Żywie Biełoruś!” (Niech żyje Białoruś!) – to jedno z haseł-symboli, które towarzyszą tej rewolucji od samego początku, podobnie jak biała opaska na ręku i dawna biało-czerwono-biała flaga. Ale z każdym kolejnym miesiącem tych symboli przybywa. Stają się nimi mieszkańcy blokowisk, robotnicy, sportowcy, politycy. Białoruska rewolucja nie ma liderów, ma za to tysiące bohaterów.

Artyści i artystki:

Andrei Kutsila
Maxim Sarychau
Vadzim Zamirouski/ TUT.BY
Aleksandr Vasukovich
Katerina Gordeeva/ TUT.BY
Nadia Buzhan/ Nasha Niva
Viyaleta Sauchyts
Volha Shukaila / TUT.BY
Iryna Arakhouskaya
Dasha Sapranetskaya
Yauhen Attsetski
Nadya Sayapina
Viktoryja Bahdanovich
mieszkaniec dzielnicy
Vladislav Stalmakhov
Dzmitry Dzmitryjeu
Anna Redko
Volha Zarouskaya
Rufina Bazlova

Kuratorzy: Andrei Liankievich, Marta Szymańska

Współorganizatorzy wystawy: Miesiąc Fotografii w Mińsku, Instytut Pileckiego, Instytut Adama Mickiewicza

Otwarcie wystawy w Instytucie Pileckiego w Berlinie odbędzie się 23.06.2021; więcej informacji: https://instytutpileckiego.pl/pl/berlin

INNE WYSTAWY

ZAPISZ SIĘ