Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok!
Filmy
Pokaz filmowy prac związanych z Wojciechem Wiszniewskim [PL]

Pokaz filmowy prac związanych z Wojciechem Wiszniewskim [PL]

CZAS
19.06 17:00
MIEJSCE
Art_Inkubator, Tymienieckiego 3
  1. “Wanda Gościmińska. Włókniarka”, reż. Wojciech Wiszniewski, 1975, 21’

Inscenizowany film dokumentalny Wojciecha Wiszniewskiego, jedno z najlepszych dzieł tego utalentowanego, przedwcześnie zmarłego reżysera, którego najważniejsze filmy powstały w Wytwórni Filmów Oświatowych. Oryginalny formalnie, kreacyjny dokument zrealizowany został na kanwie historii Wandy Gościmińskiej, łódzkiej włókniarki, słynnej przodowniczki pracy, symbolu i produktu epoki socjalistycznej propagandy sukcesu. Odwołując się do tej postaci, socrealistycznego posągu z lat 50, Wiszniewski demaskuje fałsz i zakłamanie tamtych czasów oraz mechanizmy, w których człowiek przestaje już być osobą, a staje się narzędziem ideologicznej manipulacji. Autorem zdjęć do tego intrygującego filmu jest zdobywca Oscara Zbigniew Rybczyński. Film został zrekonstruowany cyfrowo.

 

  1. “Elementarz”, reż. Wojciech Wiszniewski, 1971, 9’

Inscenizowana filmowa przypowieść, w symbolicznych obrazach przedstawia bolesną diagnozę poczucia tożsamości Polaków w latach 70-tych XX wieku. Zadawane w filmie pytania z “Katechizmu polskiego dziecka” Bełzy brzmią wstrząsająco w sytuacjach wykreowanych przez Wiszniewskiego, a dzieci, które na nie odpowiadają̨, pozostawiają finalne, najważniejsze z nich, bez odpowiedzi. “Elementarz” był największym tryumfatorem Krakowskiego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w roku 1981 – przyznano mu 4 nagrody, w tym Grand Prix OFKK i nagrodę FIPRESCI w kategorii filmu fabularyzowanego na MFFK. Film został zrekonstruowany cyfrowo. 

 

  1. “Szajbus. Film o Wojtku Wiszniewskim”, reż. Andrzej Mellin, 1985, 28’

Film poświęcony pamięci zmarłego reżysera Wojciecha Wiszniewskiego. W swym autorskim filmie Andrzej Mellin – przyjaciel i współpracownik Wiszniewskiego – bardzo wszechstronnie pokazał postać reżysera. Poznajemy człowieka dużego formatu, jego nowatorstwo i oryginalność estetyki, niezłomność w walce o ideały i prawo do twórczej wypowiedzi, do wyrażania własnego “credo”. Poprzez ludzi, z którymi pracował, przyjaciół i rodzinę poznajemy świat, jaki go otaczał. Poprzez najwybitniejsze dzieło jakie pozostawił – film “Elementarz” – poznajemy ideowo-estetyczny kanon. Film został zrekonstruowany cyfrowo

INNE WYDARZENIA

ZAPISZ SIĘ