Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok!
otwarcie wystawy
Marta Łącka, zWNĘTRZ – zbiorowy pamiętnik wizualny na elewacjach ulicy Żytniej

Marta Łącka, zWNĘTRZ – zbiorowy pamiętnik wizualny na elewacjach ulicy Żytniej

CZAS
25.06 17:00
MIEJSCE
ulica Żytnia

To, co i jak pamiętamy, buduje przestrzeń, która w dużej mierze stanowi naszą tożsamość. Wspólnie z mieszkańcami łódzkiej ulicy Żytniej eksperymentuję z odkrywaniem i fotograficzną rekonstrukcją obszaru wspomnień, chcąc sprawdzić, co stanie się, gdy wydobędę go na światło dzienne.

W ten sposób tworzę kolekcję obrazów, która już za chwilę zmieni się w publicznie dostępny zbiorowy pamiętnik wizualny. Kreuję sytuację, w której rodzi się dialog. Najpierw między mną – inspiratorką przedsięwzięcia, a mieszkańcami, którzy stają się sprawcami, współautorami, będąc jednocześnie tworzywem dzieła, a następnie między powstałą w ten sposób kolekcją obrazów a samym odbiorcą. 

Mieszkańcy ulicy Żytniej dzielą się ze mną ważnym dla nich wspomnieniem czy pamiątką, których reprezentację, w formie obiektu bądź zrekonstruowanego wydarzenia, fotografuję. Robię tylko jedną klatkę, używając średnioformatowego aparatu. Obrazy wywołuję tradycyjną metodą fotograficzną na płótnie, a następnie scalam z elewacjami budynków ulicy. Umieszczone na ścianach obrazy, poddane działaniu słońca, deszczu, czasu, będą blednąć, rozpadać się na części, ulegać zmianom, a w końcu zanikać, tak jak dzieje się ze wspomnieniami.

działanie w procesie

Kurator i kuratorka: Michał Bieżyński, Aleksandra Ignasiak

Artystki: Marta Łącka, współpraca Monika Kotecka

INNE WYDARZENIA

ZAPISZ SIĘ