Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok!
07.6

Weekend otwarcia Fotofestiwalu

Program Fotofestiwalu od zawsze był przewodnikiem po światowej fotografii, ale i unikalnych miejscach w Łodzi. Podczas jubileuszowej, dwudziestej edycji Międzynarodowego Festiwalu Fotografii, miasto będzie nie tylko miejscem, ale i bohaterem wystaw i wydarzeń towarzyszących. Zapraszamy na kolejną wycieczkę – startujemy 10 czerwca i zwiedzamy Łódź w towarzystwie m.in.: Witkacego, Bogdana Konopki, Józefa Robakowskiego i Elektrycznego Węgorza, zatrzymując się na książki i sushi, by zakończyć weekend pod „Niebem nad Berlinem”.

Początek, jak zawsze, w przemysłowym centrum festiwalowym Art_Inkubator na Tymienieckiego 3, gdzie o godzinie 19:00 zostaną otwarte wystawy z programu „Łódź” – prezentujące dokonania współczesnych łódzkich artystów (wystawa „Reinkarnacja” kuratorowana przez Józefa Robakowskiego) oraz fotografów śledzących w swojej twórczości unikatowy klimat rodzinnego miasta (cztery wystawy ramach „Opowieści z miasta Łodzi”). W przestrzeniach dawnych magazynów bawełny zobaczymy także wystawę prezentują horyzonty twórczości artystycznej, zainteresowań i zbieractwa Andrzeja Różyckiego „Przejęcia. Między zbieractwem a fotozofią”, sześć wystaw Programu Otwartego – czyli przeglądu światowej fotografii współczesnej oraz wystawę „Niech żyje Białoruś!”. O 21:00 wystąpi elektro-duma muzycznej sceny z Łodzi – Elektryczny Węgorz, znany z takich przebojów jak „Mariusz wracaj do domu” czy muzycznej odezwy na rzecz ochrony życia rodzinnego wiewiórek: „Nie wycinaj drzew”. Gdy Węgorzowi zabraknie sił, na scenę wejdzie ⅓ zespołu Psychocukier: DJ Sasha. 

Piątek to czas ulicy Piotrkowskiej. Zaczniemy o godzinie  17:00 Galeria Signum (Piotrkowska 85) otworzy wystawę ponad siedemdziesięciu prac fotograficznych Stanisława Ignacego Witkiewicza, w tym najbardziej znane autoportrety, takie jak tytułowy „Autoportret wielokrotny”. Potem zejdziemy na sąsiadująca ulice Więckowskiego 36 do Muzeum Sztuki ms2 , o godzinie 18 rozpocznie się wernisaż wystawy Agnieszki Kurant pt.: „Erroryzm”. Resztę wieczoru spędzimy na terenie pofabrycznego kompleksu OFF Piotrkowska – tam aż osiem wystaw. Pierwsza z nich to „Fullscreen. Presja obrazu” stworzona przez artystów związanych z Uniwersytetem Łódzkim, ASP i Szkołą Filmową. Autorzy przyglądają się naszym skomplikowanych i wielowymiarowym relacjom z obrazem fotograficznym. Na kolejnym piętrze przestrzeni OFF Piotrkowska – aż sześć premierowych wystaw zrealizowanych  w ramach ogólnoeuropejskiej platformy PARALLEL. To efekt współpracy młodych kuratorów i artystów z całego świata, wystawy przygotowano w okresie pandemii w Lizbonie, Łodzi, Mariborze, Modenie, Odessie oraz Zagrzebiu. Projekty po raz pierwszy zostaną zaprezentowane w formie niewirtualnej. Na koniec dnia otwarcie wystawy Marcelo Zammenhoffa, a następnie plenerowe pokazy slajdów. Galeria Czynna przygotowała specjalne wydarzenie “Po godzinach”. To projekcja, często “pamiątkowych” i “turystycznych” zdjęć z Łodzi, których autorami i autorkami są artyści odwiedzający Fotofestiwal w ciągu ostatnich 20 lat Będzie można zobaczyć także prace 6 artystów wybranych przez Fotofestiwal do projektu międzynarodowego projektu Futures (B.Talaga, K. Ćwik, M. Sarychau, Y. Krivich, M. Soporowska)  oraz projekcję łódzkich animacji oraz  i DJ Set w klubie DOM.

Sobota to czas powrotów do ulubionych miejsc i wystaw i szansa na obejrzenie ich wraz oprowadzającymi po nich autorami i kuratorami (spotkanie m.in. z Józefem Robakowskim, kuratorem wystawy “Reinkarnacja”, Andreiem Liankevichem kuratorem wystawy “Niech żyje Białoruś!” oraz z artystami Programu Otwartego). O 18:00 zaś Galeria FF we wszystkich swoich salach otworzy wystawę retrospektywną jednej z ważniejszych postaci polskiej fotografii – Bogdana Konopki. O 19 w Pracowni Portretu performerka Marta Ostajewska otworzy swoją wystawę “Kostki miodu latem”. Od 21:00 impreza urodzinowa w wyjątkowym miejscu – Muzeum Książki Artystycznej. 

W niedzielę kolejna nowość na mapie Łodzi: Sushi&Books na Wólczańskiej 226. Założyciele tego miejsca (Franek Ammer, Piotr Zbierski, Bartosz Staszewski i Bartłomiej Talaga) pokażą wystawę makiet i książek fotograficznych „Na brzegach dziewiętnastu rzek” oraz zinowo-dźwiękową odsłonę projektu „Czarne serce” Basi Budniak z Mają Luxenberg. Dzień zakończymy otwarciem wystaw Iacobo Pasquiego i Bartka Talagi, grillem i grami oraz pokazem plenerowym „Nieba nad Berlinem” Wima Wendersa w ogrodach Poleskiego Ośrodku Sztuki, usytuowanego w zabytkowej willi na terenach historycznego imperium fabrykanta Karola Plihala.

A wszystko to to dopiero początek. W ciągu kolejnych dwóch tygodni festiwalu zabierzemy Was w kolejne miejsca, by odsłaniać kolejne oblicza fotografii, m.in. na wystawach, pokazach plenerowych czy fotospacerach w miejscu niedostępnym dla łodzian od 18 lat.

Tutaj dowiecie się o biletach i uzyskacie informacje praktyczne 🙂

CZYTAJ TAKŻE

ZAPISZ SIĘ