Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok!
21.6

Ostatni tydzień festiwalu!

To już ostatni tydzień Fotofestiwalu! Jubileuszowa, dwudziesta edycja na pewno zapisze się w historii festiwalu i historii kulturalnej całego miasta. Zanim jednak nastąpią podsumowania – zapraszamy na kolejne wydarzenia! Wśród nich m.in. ponowne zapalenie historycznego neonu na Placu Wolności, pokazy filmowe Mariusza Wilczyńskiego i dokumentów z Łódzkiej Szkoły Filmowej oraz otwarcie kolejnych wystaw, dyskusje, pokazy audiowizualne i spotkania autorskie.

Ostatni tydzień festiwalu rozpoczniemy pokazem najnowszego filmu jednego z najbardziej utalentowanych współczesnych reżyserów i twórców animacji, Łodzianina – Mariusza Wilczyńskiego. 22 czerwca o 19:30 w Kinie Szpulka odbędzie się pokaz jego pełnometrażowej animacji „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, która została nagrodzona dwukrotnie w Gdyni i na prestiżowym festiwalu Annecy. To autobiograficzne dzieło, przywołujące atmosferę peerelowskiego dzieciństwa i dorastania w potransformacyjnej, nabierającej kolorów Polsce. Opowie o nim więcej sam autor podczas spotkania po seansie, które poprowadzi Józef Robakowski.

Środa zostanie poświęcona historii łódzkich zakładów fotograficznych i… neonów. 23 czerwca o 20:00, w kawiarni Pop’n’art Ola Woźniak opowie o łódzkich neonach, m.in. o neonie FOTO z lat pięćdziesiątych, który – z okazji Fotofestiwalu – zaświeci ponownie na Placu Wolności po ponad dekadzie wyłączenia z użytku. Zaraz potem otworzymy wystawę poświęconą w głównej części najstarszemu, działającemu nieprzerwanie – od 1903 roku – łódzkiemu zakładowi fotograficznemu A.A. Bielski. Na wystawie zostanie przybliżona niesamowicie ciekawa historia zakładu, pokażemy najciekawsze fotografie portretowe z jego zbiorów oraz wybrane portrety innych łódzkich zakładów, wybrane ze zbiorów Wikimedia Commons oraz wolnego repozytorium multimediów – Muzeum Miasta Łodzi.

Z licznych wydarzeń weekendu zamknięcia polecamy odsłonięcie prac Marty Łąckiej na fasadach budynków przy ulicy Żytniej. Fotografie zostały wykonane we współpracy z mieszkańcami dzielnicy i staną się pamiątką wizualną tej artystycznej interakcji. W piątek o 20:00 w wyjątkowym budynku Poleskiego Ośrodka Sztuki – gdzie wciąż można oglądać dwie festiwalowe wystawy – odbędzie się wydarzenie multimedialne pod sugestywnym tytułem „Gruz”, przygotowane przez wszechstronnych artystów: Aleksandrę Chciuk, Filipa Gabriela Pudło, Tomka Roszczybiuka, Mateusza Wysockiego i Bartłomieja Talagę. Z kolei w sobotę o 17:00 oddamy głos łódzkiemu… punkowi. O 17:00 w Art_Inkubatorze odbędzie się premiera książki „Oi! Oi! Oi! To punk z miasta Łodzi” i spotkanie z ich autorami, Dariuszem Jędrasiakiem i Piotrem Wawrzakiem. O 18:00 porozmawiamy z artystami z wystawy „Reinkarnacja”, którą poprowadzi Karol Owczarek. Reszta soboty pozostanie utrzymana w kontrkulturowym klimacie. O 21:00 odbędzie się bowiem pokaz filmowy przygotowany przez lokalnego propagatora filmów klasy B aż do Z. Moryc Helms zaprezentuje autorski miks „Nocy żywych trupów” z fragmentami kronik filmowych z Wytwórni Filmów Oświatowych i lektorem na żywo. Na ostatniej imprezie festiwalu w rolę DJ-i wcieli się część naszego składu organizatorskiego. Producentka wystaw, kuratorzy, koordynatorka gości i spec od spraw audio-wizualnych zagrają dla publiczności w Niebostanie, od 22:00, jako kolektyw Disko Zakwas. 

Niedziela będzie ostatnią szansą na spotkania z autorami i kuratorami wystaw, także tych z sekcji Program Miasto. O 12:00 spotkanie z Markiem Szyrykiem w Ośrodku Propagandy Sztuki, o 14:00 oprowadzanie po wystawie „Panopticum” w Galerii Wschodniej, a o 16:00 po wystawie Bogdana Konopki w Galerii Imaginarium w ŁDK-u. Następnie zapraszamy do Art_Inkubatora, gdzie – poza kolejnymi oprowadzaniami po wystawach – o 16:00 odbędzie się dyskusja „Fotografia a kobiety”. Fotografka Agnieszka Rayss (Sputnik Photos), kuratorka Karolina Puchała-Rojek (Fundacja Archeologia Fotografii) i moderatorka Weronika Kobylińska będą odpowiadać na pytania dlaczego na kartach współczesnych opracowań z zakresu historii fotografii tak mało czytamy na temat kobiet-fotografek i jak wygląda pozycja kobiet w świecie współczesnego polskiego fotoreportażu? Festiwal zamknie spotkanie z Kacprem Zaorskim, koncert „Wolne Bałuty” w wykonaniu Łukasza z Bałut i swobodne rozmowy organizatorów i publiczności przy badmintonie, ping-pongu lub po prostu na wygodnych leżakach. 

fot. Łukasz Szeląg

CZYTAJ TAKŻE

ZAPISZ SIĘ