Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok!
14.6

Drugi tydzień festiwalu [program]

Dziękujemy Wam za tak liczną frekwencję w weekend otwarcia festiwalu. Czas na kolejną porcję wydarzeń z programu Łódź oraz wydarzenia towarzyszące, m.in. prapremiera filmu produkowanego przez Fotofestiwal – „No ba!” w reżyserii Łukasza z Bałut. Zaprosimy was też na otwarcie kolejnej wyjątkowej lokalizacji – Wozowni przy zabytkowym Pałacu Biedermanna.

Drugi tydzień festiwalu to czas powrotów na wystawy i oglądanie ich wraz z twórcami. W poniedziałek 14.06 zapraszamy do galerii OFF na spotkanie z Marcelo Zamenhof. Opowie on o swoim Archiwum Regresywnym.

W środę o 18:00 porozmawiamy o tym, co zmieniło się przez ostatnie 20 lat na fotograficznej i audiowizualnej mapie Łodzi. W dyskusji udział wezmą mentorzy i twórcy pierwszej edycji festiwalu: prof. J. Robakowski i R. Kluszczyński, profesor G. Przyborek oraz Krzysztof Candrowicz. Rozmowę poprowadzą osoby również związane z historią festiwalu: Małgorzata Ludwisiak i Tomasz Ferenc.

Piątek rozpoczniemy o 16:00 i spotkamy się w Galerii FF na oprowadzaniu po ważnej wystawie retrospektywnej prezentującej prace jednego z ważniejszych fotografów polskich, Bogdana Konopki. O 18:00 zapraszamy na otwarcie wystawy Kolekcja zdarzeń Dariusza Bieńkowskiego. O 18:30 porozmawiamy o łódzkiej rzeźbie miejskiej. Opowie o niej, jak i o wydanych we współpracy z fotografkami Anną Zagrodzką i Katarzyna Wąsowską książkach – ich autorka, Maria Nowakowska, lokalna działaczka i znawczyni łódzkiej architektury i rzeźby.

Drugi weekend festiwalu zdominują pokazy filmowe. W piątek prapremiera filmu stworzonego przez Łukasza z Bałut specjalnie na 20. edycję festiwalu. „No ba! Grozi zawaleniem lub oświeceniem”, czyli film o Bałutach nakręcony przez lokalnego artystę i wieloletniego promotora legendarnej dzielnicy – zostanie pokazany w ramach Polówki na targowisku „Pchli targ” Dolna-Cegła o 21:00. 

Wcześniej, o godzinie 18:00 zapraszamy do Kino Szpulka na przegląd najnowszych krótkich metraży stworzonych w Łódzkiej Szkole Filmowej. W sobotę z kolei w tym samym miejscu, o 18:30 zaprezentujemy filmy i animacje, w których Łódź jest bohaterem i miejscem wydarzeń. Zobaczymy miasto oczami Józefa Robakowskiego, wielokrotnie nagradzanej na festiwalach Balbiny Bruszewskiej i Marcina Podolca czy mistrza Zbigniewa Rybczyńskiego.  W Art_Inkubatorze tego samego dnia o 17:00 odbędzie się pokaz filmów związanych z postacią Wojciecha Wiszniewskiego, jednego z bardziej oryginalnych dokumentalistów polskich, którego twórczość została szerokie uznanie dopiero po przedwczesnej śmierci reżysera. Zobaczymy m.in. jedno z najbardziej cenionych dzieł reżysera, ze zdjęciami autorstwa Zbigniewa Rybczyńskiego, mocno związane z historią Łodzi: „Wanda Gościmińska. Włókniarka”. W niedzielę pokazy zamknie przegląd prac łódzkiego środowiska artystycznego: Józefa Robakowskiego oraz Ryszarda i Marii Waśko. Zapraszamy o 15:30.

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie zaprosili publiczności do kolejnej niedostępnej od lat, historycznej lokalizacji. W sobotę o 20:00 otworzymy Wozownię przy Pałacu Biedermanna, przy ulicy Franciszkańskiej. Drugi weekend festiwalu zamkniemy rozpoczęciem rejestracji na kolejne premierowe zwiedzanie miasta: fotospacery po zabytkowej Elektrowni Scheiblera, na terenie inwestycji Fuzja przy Tymienieckiego. Rejestracja ruszy w poniedziałek 21 czerwca o 18:00.

fot. Łukasz Szeląg

CZYTAJ TAKŻE

ZAPISZ SIĘ