Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok! Fotofestiwal 2021 dobiegł końca. Zapraszamy za rok!
24.3

20. Fotofestiwal | 10-27.06.2021 PROGRAM

Program 20. edycji Fotofestiwalu jest przygotowywany wspólnie przez łódzkich kuratorów, aktywistów, twórców, uczelnie wyższe i studentów. Razem stworzymy opowieść o mieście, w którego fascynującej historii mieszają się poszukiwania awangardowych artystów i artystek z popularną kulturą robotniczą.

W programie znajdą się wystawy odwołujące się do historii miasta, spotkania lokalnych galerii i artystów, ale przede wszystkim prezentacje najciekawszych dokonań twórców związanych z Łodzią, których dokonania na stałe wpisały się w kanon sztuki polskiej. Szczególnie duży blok wystaw poświęcony będzie także współczesnej fotografii światowej – pokażemy kilka międzynarodowych projektów i platform, których celem jest promocja i prezentacja wschodzących nazwisk współczesnej fotografii. Fotofestiwal 2021 w liczbach to ponad 40 wystaw w całym mieście, dwa centra festiwalowe oraz prezentacje prac ponad 150 artystów wizualnych.

Główna część programu Fotofestiwalu powstaje pod okiem prof. Józefa Robakowskiego i poświęcona jest łódzkiej scenie artystycznej. Wystawy pojawią się w Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki przy ul. Tymienieckiego 3 oraz w galeriach i nieformalnych przestrzeniach całego miasta. W drugim centrum festiwalowym – w OFF Piotrkowska – pokazane zostaną m.in.: wystawy przygotowane wspólnie przez trzy łódzkie uczelnie – Szkołę Filmową w Łodzi, Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi i Uniwersytet Łódzki. Szczególnym wydarzeniem będzie także wystawa fotografii z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi, realizowana wspólnie przez festiwal i muzeum. Ta unikatowa kolekcja fotografii przez lata gromadzona przez Urszulę Czartoryską zostanie zaprezentowana w ms2 przy ul. Ogrodowej 19. Jak co roku nie zabraknie również międzynarodowych projektów. W programie festiwalu znajdą się mi.in zbiorowa wystawa finalistów Programu Otwartego, prezentacje europejskich platform fotograficznych Parallel i Futures oraz wystawy fotografów, którzy zaproszeni zostali na rezydencje artystyczne. Łódzka scena artystyczna oparta jest przede wszystkim na oddolnych, często anarchistycznych i antysystemowych inicjatywach, jest wynikiem kolektywnej energii i również dzięki takiej energii powstaje jubileuszowa edycja Fotofestiwalu.

GŁÓWNE WYSTAWY

1) Wystawa „Reinkarnacja” kuratorowana przez prof. Józefa Robakowskiego w Fabryce Sztuki
(ponad 40 artystów m.in. Małgorzata Potocka, Aleksandra Ska, Karolina Breguła, Karolina Wojtas, Grzegorz Przyborek, Ryszard Waśko, Andrzej Różycki, Piotr Zbierski)

2) Pierwsza w historii wystawa kolekcji fotografii Muzeum Sztuki w Łodzi | „Czuła uwaga. Urszula Czartoryska wobec fotografii”
(ok. 200 prac  m.in. Andy Warhol, Natalia LL, Karol Hiller, Zofia Rydet, Zbigniew Libera Jerzy Lewczyński, Roman Opałka, Stefan i Franciszka Themersonowie)

3) Wystawa fotografii Stanisława Ignacego Witkiewicza “Witkacego”
(“Portret wielokrotny”, Galeria Signum, nawiązanie do wystawy z Muzeum Sztuki z 1979 r.)

4) Opowieści z miasta Łodzi – wystawy historyczne i współczesne o Łodzi
(wystawy dokumentalne Macieja Rawluka, Uli Tarasiewicz, Artura Urbańskiego, a także kolorowane zdjęcia z lat 20. i 30. XX wieku Wiktora Jekimenki z archiwum Veolii)

5) Przestrzeń akademicka, wystawy przygotowane przez trzy łódzkie uczelnie wyższe
(Uniwersytet Łódzki, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Szkoła Filmowa w Łodzi)

6) Wystawy w ramach projektu STREFA MIASTO
(około 30 wystaw w muzeach, galeriach oraz przestrzeniach tymczasowych m.in. Bogdan Konopka, Agnieszka Kurant, Sebastian Collet, Iacopo Pasqui, Bartłomiej Talaga)

7) Wystawy z międzynarodowego Programu Otwartego
Federico Estol (Urugwaj), Colin Delfosse (Belgia) Sima Choubdarzadeh (Iran) Rafael Heygster & Helena Manhartsberger (Niemcy), Robin Hinsch (Niemcy), Irmina Walczak (Polska)

8) Wystawy w ramach europejskiej platformy fotografii PARALLEL
(6 wystaw prezentujących 30 młodych artystów z całego świata i podsumowujących roczny cykl jednego z większych europejskich projektów wspierających twórców; Platforma Parallel zrzesza 19 instytucji z całej Europy takich jak galerie, festiwale i magazyny fotograficzne)

CZYTAJ TAKŻE

ZAPISZ SIĘ