- ::: Fotofestiwal 2011 ::: - http://fotofestiwal.com/2011 -

THORSTEN BRINKMANN

Napisane przez Tjuu w dniu 11/03/2011 @ 16:00 w | Komentarze wyłączone

Portraits of a Serialsammler / Portrety seryjnego kolekcjonera (2006, w toku)

Twórczość Thorstena Brinkmanna, ciągle młoda, ale już niezależna i niekonwencjonalna, znajduje się gdzieś pomiędzy fotografią, rzeźbą, performancem i instalacją. Jednym z głównych obszarów zainteresowania Brinkmanna jest fotograficzna autodramatyzacja, w której artysta funkcjonuje jako aktor, reżyser i fotograf w jednym. Fotograf tworzy obrazy przy użyciu samowyzwalacza, w ciszy swojego studia. Zawinięty w używane rzeczy oraz znalezione przedmioty codziennego użytku, przekształca się w anonimowe, czasem androgeniczne postaci, obiekty-rzeźby nawiązujące do dzieł dawnych mistrzów. Zdjęcia te wpisują się w długoletnią tradycję autoportretów, ale Brinkmann burzy towarzyszące jej mity poprzez ukrycie swojej twarzy i wyzbycie się wszelkiej rozpoznawalnej tożsamości.

Bada w ten sposób granice związków ludzi i ich ciał ze światem przedmiotów. W procesie tworzenia wykorzystuje pewien szczególny rodzaj napięcia, jakie rodzi się między przedmiotem i podmiotem pod wpływem wyobraźni. Wszystko jest tu jednocześnie prawdziwe i fikcyjne. Pozornie martwe rzeczy ożywają na ciele Brinkmanna, stając się protezami i maskami o zagadkowej, fizjonomicznej sile wyrazu.

(Dr Marc Wellmann, Georg-Kolbe-Museum, Berlin)

THORSTEN BRINKMANN
urodził się w 1971 roku w Herne (Niemcy), mieszka w Hamburgu (Niemcy)
www.thorstenbrinkmann.com

Thorsten Brinkmann znany jest przede wszystkim ze swoich najnowszych portretów i instalacji. Studiował komunikację wizualną oraz sztuki piękne pod okiem takich niemieckich artystów, jak Floris Neusüss, Prof. Bernhard Johaness Blume oraz Franz Erhard Walther. W 2002 r. ukończył Akademię Sztuk Pięknych (Hochschule für bildende Künste) w Hamburgu. Od 2000 r. jego prace wystawiane są w Niemczech i za granicą, np. w Kunsthalle zu Kiel, Georg-Kolbe Museum w Berlinie, czy GEM Museum voor Actuelle Kunst w Hadze. Jego praca będzie także częścią wystawy w Muzeum Andy’ego Warhola w Pittsburgu (2011) i stanowiła część wystawy w ICP w Nowym Yorku w 2009 r. Wśród najważniejszych nagród Brinkmanna można wyróżnić Kunstpreis Finkenwerder oraz Fellowship Award, Hamburg.


Artykuł wydrukowany z ::: Fotofestiwal 2011 :::: http://fotofestiwal.com/2011

Odnośnik do artykułu: http://fotofestiwal.com/2011/wystawy/program_glowny/out-of-mind-poza-umyslem/thorsten-brinkmann/

Copyright © 2011 ::: Fotofestiwal 2011 :::. All rights reserved.