- ::: Fotofestiwal 2011 ::: - http://fotofestiwal.com/2011 -

GOSBERT GOTTMANN

Napisane przez Tjuu w dniu 11/03/2011 @ 15:44 w | Komentarze wyłączone

Marathon People / Maratończycy (1996-2010)

Fotografie Gosberta Gottmanna zazwyczaj postrzegane są jako krytyczna wypowiedź dotycząca problemu trendów i mody, które w coraz większym stopniu wpływają na nasze życie, choć nie znamy ich długofalowych skutków.

Gottmann fotografuje maratończyków. Nie interesuje go jednak sam bieg, ale stworzenie transcendentalnego obrazu sportu dla mas. Nie chodzi mu o przedstawienie wyłącznie aktywności fizycznej, a raczej o kwestie społeczne, kulturowe i polityczne – w myśl przekonania, że możliwości fotografii są znacznie szersze niż jedynie kopiowanie otaczającej nas rzeczywistości. Gosbert Gottmann konsekwentnie odrzuca wszelkie opisy do zdjęć, nie określa miejsc, dat czy nazwisk. Zdjęcia mogły powstać we Frankfurcie nad Menem, ale nie to jest ważne. Ważne jest to, że maraton jest wszędzie.

(ze wstępu autorstwa Hansa-Michaela Koetzle do książki Gosberta Gottmanna, Marathon People, Kehrer Verlag, Heidelberg, 2010)

GOSBERT GOTTMANN
urodził się w 1955 roku w Ottenhöfen, Black Forrest (Niemcy), mieszka we Frankfurcie nad Menem (Niemcy)
www.lagalerie.de

Gosbert Gottmann ukończył Uniwersytet w Mannheim, gdzie studiował ekonomię i politologię. Jako samouk fotografuje od 25 lat. Od wczesnych lat 90. jego prace ukazują się w takich magazynach jak „Frankfurter Allgemeine Zeitung / Sonntagszeitung”,” Art das Kunstmagazin”, „Photonews” oraz LeadAwards Jahrbuch „Visual Leader”. Fotografie Gottmanna są często wystawiane w muzeach, galeriach orazfestiwalach, np. Fotografie Forum Frankfurt, Ikonenmuseum (Frankfurt), L.A. Galerie (Frankfurt), Photo Espana 04 Museo colecciones ICO, (Madryt), Centro Gallego de Arte Contemporáneo (Santiago de Compostela) oraz Bit map (Seul). Zdjęcia jego autorstwa weszły także w skład różnych prywatnych i publicznych kolekcji, między innymi DZ BANK Collection. Niektóre z jego książek, w tym Marathon People (2010) oraz Warriors (2004) zostały opublikowane nakładem wydawnictwa Kehrer Verlag, Heidelberg.


Artykuł wydrukowany z ::: Fotofestiwal 2011 :::: http://fotofestiwal.com/2011

Odnośnik do artykułu: http://fotofestiwal.com/2011/wystawy/program_glowny/out-of-mind-poza-umyslem/gosbert-gottmann/

Copyright © 2011 ::: Fotofestiwal 2011 :::. All rights reserved.