- ::: Fotofestiwal 2011 ::: - http://fotofestiwal.com/2011 -

ELLEN KOOI

Napisane przez Osten w dniu 18/03/2011 @ 13:11 w | Komentarze wyłączone

urodziła się w 1962 w Leeuwarden (Holandia), mieszka w Haarlem (Holandia)
www.ellenkooi.nl

Ellen Kooi ukończyła Akademię Sztuki ABK Minerva, a także podyplomowe studia w zakresie sztuki w Rijksacademie van Beeldende Kunsten w Amsterdamie. Debiutowała jako fotografka w teatrze, co wpłynęło na to, że traktuje swych modeli podobnie, jak reżyser traktuje aktorów.

Kooi znana jest ze swych wielkoformatowych fotografii ludzi na tle krajobrazu Holandii, które zdają się balansować na granicy pomiędzy rzeczywistością a fantazją. Aby wzmocnić ten efekt, artystka często posługuje się wyrafinowanymi technikami, pozwalającymi jej pokazać krajobrazy tak, jak nigdy ich nie oglądamy – starannie aranżuje panoramy, często stosuje także niską, hitchcockowską perspektywę, przez co oglądając jej zdjęcia, można odnieść wrażenie, że jest się intruzem w czyimś świecie. Nierealność scenerii podkreślają niezwykłe kolory i dziwne, zimne światło, które zdaje się pochodzić z nieznanego, magicznego źródła.

Najważniejsze ostatnie wystawy artystki to Photographies (2011), w Le centre Image/ Imatge, Orthez, Francja oraz Out of Sight / Hors de Vue (2010), w Institut Néerlandais, Paryż. Prace Ellen Kooi znajdują się także w licznych kolekcjach prywatnych. Ostatnia publikacja zawierająca jej zdjęcia to Out of Sight (2010) – 35 kolorowych reprodukcji i eseje pisane przez Bernarda Marcellisa i Fritsa Gierstberga – wydana nakładem wydawnictwa Filigranes Editions.


Artykuł wydrukowany z ::: Fotofestiwal 2011 :::: http://fotofestiwal.com/2011

Odnośnik do artykułu: http://fotofestiwal.com/2011/biografie-artystow/ellen-kooi/

Copyright © 2011 ::: Fotofestiwal 2011 :::. All rights reserved.