Aukcja Fotografii - Fotografia Kolekcjonerska

Fotografia Kolekcjonerska to projekt, który rozwija się, zmienia, niczym żywy organizm. Inicjatorami tego przedsięwzięcia jest Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki oraz Dom Aukcyjny Rempex.

Na polskim rynku to ewenement, by organizować wystawę i aukcję poświęconą fotografii dwa razy do roku. Pierwsze edycje skupiały się na ukazaniu twórczości polskich fotografów, artystów. Można było nabyć prace ikon polskiej fotografii. Nie tylko chodzi o znane nazwiska. Projekt zakładał i nadal zakłada, także promocję współczesnej, młodej fotografii. Obok znakomitych artystów, pojawiają się nazwiska mało znane, które także dzięki temu projektowi, stają się rozpoznawalne.

Cel projektu, w miarę tworzenia kolejnych edycji, także się rozwija. Nadal organizatorzy duży nacisk kładą na edukację. Katalog, który jest tworzony do każdej edycji projektu, prezentuje sylwetki artystów. Każda edycja ukazywana jest w innym świetle. Czy to przez chęć pokazania zagranicznych twórców, którzy są zestawieni z rodzimymi artystami. Czy poprzez zwrócenie uwagi na artystę, który dopiero zaczyna wchodzić w świat fotografii, ale jego talent wyprzedza doświadczenie. Czy wręcz odwrotnie, by zwrócić uwagę na rzadki przykład fotograficzny. Organizatorzy próbują wyczuć granicę, czy zdjęcie można zaliczyć do sztuki, czy jednak spełnia ono całkiem inną funkcję.

Często pojawia się pytanie ze strony fotografów, dziennikarzy piszących o projekcie, jakie zdjęcia cieszą się największym powodzeniem. Odpowiedź nigdy nie jest jednoznaczna. Od pierwszej edycji, nie ma tematu przewodniego, organizatorzy nie nakładają sztucznych ram formatu, czy techniki. Artyści, bo trzeba zaznaczyć, że w projekcie biorą udział i profesjonalni fotografowie i artyści po uczelniach ASP, ale także zdarzają się amatorzy obdarzeni talentem. Wszyscy biorący udział w projekcie, mają dowolność, jeśli chodzi o temat, technikę i format. Raz popularna jest fotografia czarno-biała, innym razem barwna. Pojawiają się spore fotografie, jak 100 x 70 cm, 140 x 110 cm, ale także prace małe, wysublimowane, jak 9 x 5,5 cm. Jeśli chodzi o sprzedaż prac, to także nie ma jednego modułu, który przyciąga kolekcjonerów. Może być to znane nazwisko, ale także konkretny kadr, czy technika. Jedni zbierają pejzaże, inni akty. Ktoś może interesować się tylko konkretną dekadą twórczości artysty, czy kolekcjonowaniem fotografii z konkretnego rejonu.

Projekt zakłada promocję fotografii o walorach kolekcjonerskich w ogóle. Dlatego też, katalog budowany jest jako tzw. panorama chronologiczna. Nie chodzi o prezentację twórców ze względu na ich datę urodzenia, ale na epokę, w której tworzyli, tworzą. Dlatego też na wystawie i aukcji pojawiają się prace z XIX wieku, wykonane w technice kolodionowej i prace wykonane w najnowszych technikach cyfrowych, nawet z użyciem folii lentikularnej. Fotografia Kolekcjonerska to także obiekty fotograficzne, light boxy.

Trzeba zaznaczyć, że dowolność tematyczna, technologiczna musi być spięta klamrą tzw. fotografii o walorach archiwalnych. W Polsce normalizacja tworzenia prac fotograficznych jest jeszcze nie dookreślona. Każdy artysta zaproszony do udziału w projekcie, dostaje do wypełnienia specjalny formularz, który spełnia rolę tzw. formatu, dokładnego opisu zdjęcia. Artysta w odpowiednie miejsca wpisuje dane, jak: technika wykonania fotografii, format zdjęcia, nakład. Najnowsze prace powinny posiadać certyfikat jakości, gdzie producent daje gwarancję wydruku archiwalnego, np. odpornego na działanie światła, na odpowiedni okres czasowy, np. ok. 100 lat. Tworzenie normalizacji jest przydatne dla samych fotografów, ale także dla kolekcjonerów, historyków sztuki, marszandów.

Fotografia Kolekcjonerska to niełatwe przedsięwzięcie. Nie chodzi o to, by dwa razy do roku w kwietniu i w listopadzie organizować taką samą wystawę i aukcję fotografii. Trzeba zaznaczyć, że jest to siódma edycja projektu. Każda zakłada, że oprócz artystów, którzy pojawiają się na aukcji, następuje pewna rotacja. Co aukcję, organizatorzy zapraszają także nowych artystów, by pokazać, że ta dziedzina sztuki wciąż się rozwija. Pojawiają się nieznane nazwiska, nowe spojrzenia na fotografię. Projekt jest po to także, by pokazać inne oblicza fotografów z wyrobioną już renomą. Ich świeże prace lub fotografie dawne, zapomniane.

Na polskim rynku nie ma projektu, który byłby tak różnorodny pod względem tematu, techniki. Ważne jest, że to przedsięwzięcie jest cykliczne. Z jednej strony Fotografia Kolekcjonerska ma już swoją krótką historię. Marka Fotografii Kolekcjonerskiej jest kojarzona w kręgach artystycznych i nie tylko. Przy każdej edycji, organizatorzy współpracują z patronami medialnymi z branży fotograficznej, artystycznej i ogólnej. O projekcie Fotografii Kolekcjonerskiej mówiono w Programie I Polskiego Radia, a także w TVP, TVN Warszawa i TV Biznes. Jest to przedsięwzięcie, które należy rozwijać, wspierać. Mimo że przeżywamy, od jakiegoś czasu, mały boom w tej dziedzinie sztuki, to przed Fotografią Kolekcjonerską jest jeszcze sporo pracy, przede wszystkim edukacyjnej.

wernisaż:
14.04 / środa, 19.00
aukcja:
28.04 / środa, 19.00
Galeria Sztuki Współczesnej Domu Aukcyjnego Rempex, Senatorska 11, Warszawa

powrót

Aktualizacje : Kamikaze