Nigel Dickinson

Smokey Mountain
www.nigeldickinson.com

Smokey Mountain (dosłownie: Dymiąca Góra), Steung Mean Chey, to miejskie wysypisko śmieci koło Phnom Penh. Pracują tam tysiące ludzi, około 600 dzieci i 2000 dorosłych przekopuje się przez śmieci, dostarczane przez 400 ciężarówek, które każdego dnia przywożą tam 700 ton. Wysypisko ma złą sławę ze względu na zagrożenie dla zdrowia oraz śmiertelność dzieci, które często miażdżone są przez cofające pojazdy. Ludzie jedzą wśród śmieci i oparów, śpią pod plastikowymi plandekami lub pod gołym niebem.

Pracują 24 godziny na dobę, jak górnicy, wyposażeni w latarki, zbierają plastik, metale, drewno, tekstylia i papier, które następnie sortują, ważą i sprzedają. Odpady poddawane są potem recyklingowi. Standardowy dzień pracy przynosi rodzinie dochód od półtora do dwóch dolarów. Wszechobecny, gryzący zapach oparów roznosi się nad wysypiskiem, które nie bez powodu zwane jest Dymiącą Górą. Odór wyczuwalny jest z odległości wielu kilometrów.

Jest to praca wyczerpująca, niebezpieczna, monotonna i niezdrowa. Na wysypisku roi się od chorób. Jest tam mnóstwo padliny i gnijących warzyw, odpadów chemicznych nieznanego pochodzenia, szpitalnych, w tym leków, próbek krwi i zużytych strzykawek. Slumsy i schronienia ludzi żyjących i pracujących na wysypisku przylegają do niego lub wręcz znajdują się w jego obrębie. Nie ma bieżącej wody, sanitariatów, wiele osób choruje. Dzieci często pracują z przyjaciółmi lub członkami rodziny. Organizacje religijne i pozarządowe pomagają niektórym, ale często pomoc ta jest odrzucana przez rodziny, które potrzebują dodatkowego dochodu, generowanego przez dzieci.

Smokey Mountain zamknięto w 2009 roku. Ziemia została sprzedana pod zabudowę, a wielu pracowników straciło źródło utrzymania, lub musi jeździć 50 km tam i z powrotem na nowe wysypisko.

Nigel Dickinson, brytyjski fotograf i dziennikarz, mieszka w Paryżu.

<< wróć | dalej >>

Aktualizacje : Kamikaze